Lubomir
Obserwatorium otwarte dla turystów
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Wizyta w obserwatorium astronomicznym na szczycie Lubomira, najwyższej góry w Beskidzie Makowskim, zmieniła zupełnie moje spojrzenie na pracę dzisiejszego astronoma.
Do niedawna, gdy próbowałam wyobrazić sobie jego warsztat pracy, przypominałam sobie obraz Jana Matejki przedstawiający Mikołaja Kopernika w rozwianej szacie i z rozwianym włosem spoglądającego w niebo z zamkowej wieży. Nic bardziej mylnego: stanowisko pracy współczesnego astronoma wygląda tak, jak stanowisko pracy w każdym biurze. Stolik, krzesło, komputer, kilka rozrzuconych na blacie kartek. To wszystko. Czy astronom nie patrzy już w niebo? Nie. Przez teleskop patrzy za niego kamera i przesyła obraz na monitor. I co za frajda być współczesnym astronomem…
Gminno-unijne przedsięwzięcie
Obecne obserwatorium astronomiczne na Lubomirze istnieje od niedawna. Otwarto je jesienią 2007 roku. Inicjatorem projektu budowy był Julian Murzyn, wójt gminy Wiśniowa, na której to terenie znajduje się szczyt. Gmina nawiązała współpracę z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i Katedrą Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pieniądze dała Unia. I oto stoi sporawy kamienny budynek z dwiema wieżami obserwacyjnymi, teleskopami i.. wspomnianym komputerem.
Na szczyt do gwiazd
Obserwatorium astronomiczne jest przyjazne turystom. Grupy zorganizowane mogą się umówić na zwiedzanie, indywidualni turyści mogą zaglądać tu przez cały rok w soboty i niedziele, natomiast w wakacje codziennie, oprócz poniedziałków. Uwaga! Tylko po godzinie 12. Na stronie obserwatorium jest apel, by nie dobijać się wcześniej, bo astronomowie muszą się wyspać. Pracują wszak w nocy. W wybrane wieczory dodatkowo organizowane są pokazy nocnego nieba. Szczegóły i godziny otwarcia warto sprawdzić przed wycieczką na stronie obserwatorium (link poniżej).
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- obserwatorium astronomiczne na Lubomirze
- także o Lubomirze w naszym portalu
Wracając z obserwatorium do Węglówki warto zajrzeć do Gościńca pod Lubomirem http://www.gosciniecpodlubomirem.pl