Lubomir
Obserwatorium otwarte dla turystów

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Przedwojenne tradycje
Dlaczego zbudowano obserwatorium właśnie tu? Bo w tym miejscu istniało ono przed wojną. Budowę tamtej placówki zainicjował Tadeusz Banachiewicz (dzisiejsze obserwatorium nosi jego imię), profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wybrał on szczyt na tyle nieodległy od Krakowa, że łatwo było tu dojechać. I na tyle odległy, że powietrze było tu czyste i przejrzyste. Zbudowano wtedy wieżę obserwacyjną, dom mieszkalny, zabudowania gospodarcze. Przed współczesnym budynkiem stoją ich makiety. Na Lubomirze w 1925 roku Lucjan Orkisz odkrył kometę, którą nazwano jego imieniem a 11 lat później Władysław Lis (pracownik gospodarczy obserwatorium, astronom-amator!) odkrył kolejną. Sławę podzielił jednak z dwoma innymi odkrywcami, którzy dostrzegli ją tego samego dnia: Japończykiem Sigeru Kaho i pracującym w Taszkiencie Stefanem Kozikiem. W nazwie tej komety są więc nazwiska wszystkich trzech odkrywców. Obie odkryte na Lubomirze komety znalazły się w herbie gminy Wiśniowa. Obserwatorium zniszczyli doszczętnie Niemcy w 1944 roku.
Dydaktyczną ścieżką na sam szczyt
Wzdłuż czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego od przysiółka Parylówka do obserwatorium na Lubomirze prowadzi „Astronomiczna ścieżka dydaktyczna”. Czytając informacje na ośmiu przystankach (z ławeczkami) można zdobyć sporo wiedzy o kometach i ich polskich odkrywcach, dokonaniach Mikołaja Kopernika i Aleksandra Wolszczana, historii obserwatorium i jego twórcy Tadeuszu Banachiewiczu. Ciekawy pomysł, tak różny od ścieżek opowiadających, jak rośnie las.
Warto wiedzieć
* Niespotykana w Beskidach nazwa Lubomir pochodzi od imienia księcia Kazimierza Lubomirskiego, który w 1922 ofiarował 10 ha lasów na szczycie pod budowę obserwatorium astronomicznego. Nazwę górze nadano 10 lat później. Wcześniej całe pasmo nosiło nazwę Łysina (obecnie to pasmo Lubomira i Łysiny).
* Przez geografów Lubomir wraz z całym pasmem jest zaliczany do Beskidu Wyspowego (podział według Jerzego Kondrackiego). Turyści uważają, że to część Beskidu Makowskiego.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- obserwatorium astronomiczne na Lubomirze
- także o Lubomirze w naszym portalu
Wracając z obserwatorium do Węglówki warto zajrzeć do Gościńca pod Lubomirem http://www.gosciniecpodlubomirem.pl