Słopnice
Czy wystarczy dzieci, by zapełnić kościół?
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Gdy zobaczyłam jak przedszkolaki przechodzą przez ulicę zdumiałam się: skąd tu tyle dzieci? Czyżby przywieźli je z całego powiatu? Nie, tylko z gminy. Bo gmina Słopnice szczyci się najwyższym przyrostem naturalnym w Polsce.
Jak mówi wójt, Adam Sołtys, na nieco ponad 6 tys. obywateli rodzi się setka dzieci rocznie. Prawie połowa mieszkańców to dzieci i młodzież do 23 lat.
We wsi, a dokładniej w Słopnicach Dolnych, jest niewielki drewniany kościół. Wybudowano go w latach 1774-76 w miejscu starszego, przypuszcza się, że wzniesionego w II połowie XIV wieku. Ten, który możemy oglądać dziś nosi wezwanie św. Andrzeja. Zbudowany jest w konstrukcji zrębowej, nie ma wieży, a jedynie niewielką sygnaturkę. Do głównej bryły kościoła przylegają zakrystia, kaplica św. Józefa. Obok stoi murowana dzwonnica parawanowa. Wnętrze zdobi współczesna polichromia (starą zdarto w latach 60. ubiegłego wieku). Na uwagę zasługuje XVII-wieczny obraz malowany na desce, przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem, św. Andrzejem, św. Mikołajem i postacią fundatora kościoła. Znajduje się w ołtarzu głównym. Jednym słowem kościół, jakich zachowało się wiele. W 2009 roku przeprowadzono generalną renowację.
Tymczasem obok tego starego, na przestronnym placu rośnie nowy? Jest już na ukończeniu. Jest ogromny i wypasiony. Do ziemi spływają miedzią kryte dachy. Główna nawa o powierzchni 600 metrów kwadratowych pomieści jednocześnie tysiąc osób. Ale przyrost naturalny, choć najwyższy, i tu spada, jak w całym kraju. Czy wystarczy wiernych, by zapełnić wnętrze?
Już w przyszłym roku słopniccy parafianie mają się modlić nowej świątyni. Jej patronem jest błogosławiony Jan Paweł II.
Taa… No nawet ten nowy nie wygląda źle… Nawet elegancko…Ale skąd też parafianie wzięli tyle kasy?