Lubogoszcz
Na młodzieżowej polanie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Lubogoszcz (968 m.n.p.m) to szczyt w Beskidzie Wyspowym. Znajduje się pomiędzy Szczeblem, Śnieżnicą, Wierzbanowską Górą i grzbietem Czarnego Działu. Oddzielaja ją od nich doliny rzek Mszanki, Raby, Kasiczanki i potok Słomka.
Lubogoszcz wznosi się ponad miejscowościami Mszana Dolna, Kasinka Mała i Kasina Wielka. Jest rzadko odwiedzaną górą. Dość strome są podejścia, a widoków ze szczytu żadnych.
Na zachodnim stoku Lubogoszczy wybudowano w latach międzywojennych kilka chatek i budynki gospodarcze. Początki tego ośrodka sięgają lat 20. ubiegłego wieku. W 1923 roku przybyła na Lubogoszcz grupa Polaków i Amerykanów z popularnej wtedy organizacji YMCA, aby tutaj szukać odpowiedniej lokalizacji pod stały obóz młodzieżowy. W 1924 roku na wysokości około 600 m n.p.m. rozbiły namioty liczne grupy młodzieżowe z Krakowa, Warszawy i Łodzi. W następnym roku zaczęto budowę dziesięciu chatek, domku kierownika, jadalni ze świetlicą oraz zniwelowano teren pod boisko sportowe. Prawdziwym twórcą ośrodka był pan Zygmunt Zieleniewski, wspaniały opiekun młodzieży. W 1931 roku w miejscu jeziorka Żabie Oko wybudowano basen pływacki o wymiarach 8×25 metrów. Funkcjonuje on do dziś.
Po tragicznej śmierci Zygmunta Zieleniewskiego w 1933 roku, w czasie zawodów kajakowych na Wiśle, młodzież wybudowała na terenie ośrodka niewielki obelisk z tablicą. W czasie gdy gospodarzem był tutaj ZMP (Związek Młodzieży Polskiej), próbowano obelisk zburzyć. Był on jednak tak solidnie wykonany, tak że udało się tylko zamalować tablicę.
W latach 1926-1939 oraz 1945-1949 wiele młodzieżowych obozów organizowała i prowadziła krakowska YMCA. Były to zgrupowania dla młodzieży robotniczej, inteligenckiej a nawet dla chłopców ?z ulicy?. Na Lubogoszczy udało się wykształcić szereg obozowych tradycji. Każdy obóz zostawiał po sobie trwałe pamiątki obozowych prac: żywopłoty, kolejne chodniki, schody do basenu. Młodzież pomagała też miejscowym rolnikom. Takie właśnie inicjatywy były szczególnie bliskie programowym założeniom YMCA ? stowarzyszenia powołanego w 1844 roku w Wielkiej Brytanii, które w Polsce propagowało działalność sportową i kulturalną.
Obecnie mieści się tu baza szkoleniowo-wypoczynkowa Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego. Ośrodek posiada dwa całoroczne obiekty noclegowe na 120 miejsc oraz 12 domków ośmioosobowych (letnich) o dość niskim standardzie. Organizowane tu są kolonie, obozy, zimowiska, wczasy, zielone szkoły. Po lewej stronie od wejścia zlokalizowane jest schronisko młodzieżowe funkcjonujące od maja do października.
Najkrótsza i najdogodniejsza droga do osrodka prowadzi z Kasinki Małej ? czarnym szlakiem. Można podjechać dość wysoko i zostawić samochód przy ostatnim zabudowaniu. Dalej pozostaje wędrówka piesza. Każdy turysta jest serdecznie witany przez gospodarzy ośrodka, a to niezbyt często się zdarza.
Warto wiedzieć
Jeśli ktoś się wybiera do tego sympatycznego miejsca na wczasy lub zieloną szkołę, musi liczyć się z koniecznością pieszego dojścia do ośrodka (ok. 1 godz.). Gospodarze mogą zorganizować transport bagażu.
W tym roku po raz trzeci już można spędzić Sylwestra na Lubogoszczy w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy 2013.Nie trzeba drogich kreacji ani smokingów, należy tylko się ciepło ubrać, mieć dobry humor i „trochę ’ kondycji. Udział jest bezpłatny, nie trzeba się rejestrować , wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki. Start z Parku Miejskiego w Mszanie Dolnej 31 grudnia 2012 roku o godz.20.00, powrót już w Nowym Roku 1 stycznia 2013 roku o godz. 5- 6.00. Szczegóły na stronie http://www.odkryjbeskidwyspowy.pl