Toruń
Atrakcje dawne i całkiem nowe
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Toruński średniowieczny zespół miejski składa się z trzech historycznych dzielnic: Starego Miasta, które prawa miejskie otrzymało w roku 1233, Nowego Miasta mającego prawa miejskie od roku 1264 i Zamku Krzyżackiego pochodzącego z XIII wieku.
Wśród architektury średniowiecznej można podziwiać kamienice mieszczańskie i kupieckie z czerwonej cegły. Jest wśród nich Dom Mikołaja Kopernika, który był zamieszkały od roku 1464 przez kilkanaście lat przez rodzinę Mikołaja Kopernika i w którym przyszły astronom się urodził. Prawdopodobnie to chodzi o kamienicę przy ulicy Kopernika 15, powstałą na przełomie XIII i XIV wieku. Dziś pod nr 15 i 17 znajduje się Muzeum Mikołaja Kopernika.
Zamek Krzyżacki
Zbudowany na szczątkach wcześniejszego grodu był siedzibą komtura i jedną z najstarszych budowli militarnych w państwie krzyżackim. Wcinał się on klinem pomiędzy Stare i Nowe Miasto stając się jednym z fragmentów fortyfikacji obronnych. Zamek wznoszony przez 200 lat od roku 1236, był rozbudowywany i umacniany. Początkowo drewniany, ale od XIII wieku już murowany. W skład zamku górnego wchodził budynek mieszkalny konwentu krzyżackiego z kaplicą i ośmioboczną wieżą. Funkcje obronne pełniła też brama wjazdowa w kształcie baszty.
W początkach XIV wieku wzniesiono kwadratową wieżę połączoną z zamkiem górnym krytym gankiem. Zwano ją gdaniskiem. Przystosowana była do obrony
a na co dzień pełniła funkcję zamkowego ustępu. Nazwę zawdzięcza Krzyżakom, którzy w ten sposób wyrażali swoją pogardę dla Gdańska. Na przylegającym podgrodziu wzniesiono szpital, młyn i budynki gospodarcze.
7 lutego 1454 roku mieszczanie mając dość krzyżackiego ucisku zaczęli oblegać zamek rozpoczynając tym wojnę trzynastoletnią. Zdobyli go na drugi dzień. zamek na polecenie rady miejskiej został rozebrany i na jego terenie urządzono śmietnisko. Do dziś zachowała się część fosy i murów, dolne partie zamku głównego oraz gdanisko.
Krzywa wieża w linii murów
Na Starym Mieście można dziś podziwiać pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, kościoły z katedrą świętojańską, w której jest największy polski dzwon średniowieczny Tuba Dei. Uwagę zwraca kompleks murów miejskich, bram i baszt, a jest tu i Krzywa Wieża. Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była basztą obronną, a nazwę zawdzięcza odchyleniu od pionu o około 140 cm. Odchylenie powstało z powodu obsunięcia się gliniastego podłoża. Jako wieża obronna miała trzy ściany wysokie na 15 metrów. Później, w XVIII wieku, dobudowano czwartą i budowlę przekształcono w karcer dla kobiet. W roku 1826 przebudowano ją na kuźnię i mieszkanie rusznikarza.
Dodaj komentarz