Łysina i Lubomir
Najwyższe w Średnim Beskidzie

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Trasa naszej wycieczki prowadzi z Kudłaczy przez Kamiennik na Łysinę i Lubomir. Miejsca te znajdują się w Beskidzie Makowskim w paśmie Łysiny i Lubomira. Często rejon ten jest nazywany Beskidem Średnim lub Myślenickim. Pasmo Łysiny i Lubomira wznosi się nad przełomem Raby i ciągnie się od Myślenic po Węglówkę i Kasinę Małą.
Najłatwiejszą a zarazem piękną trasę zaczniemy z miejscowości Pcim koło Myślenic. W Pcimiu należy kierować się do osiedla Kudłacze. Widokowa to trasa, ciągle wznosząca się do góry. Od ostatniego przystanku PKS (przysiółek Solawy) jedziemy wąską asfaltową drogą, która wkrótce przemienia się w drogę kamienistą i kończy się pod niedawno otwartym gospodarstwem agroturystycznym ?U Kudłaczy?. Przed domem jest parking dla kilku samochodów.
Kudłacze leżą we wschodniej części Beskidu Makowskiego, blisko granicy z Beskidem Wyspowym. Rozciąga się stąd piękny widok na jego zachodnią część oraz na Beskid Żywiecki z górującą w oddali Babią Górą. Na południu rozpoznać można wiele szczytów Beskidu Wyspowego, Gorców oraz Tatr Wysokich i Zachodnich. Panorama z Kudłaczy ma opinię jednej z najpiękniejszych w Beskidzie Makowskim.
Stąd wyruszamy na trasę. Po kilkudziesięciu metrach wchodzimy na ładną polanę, na której stoi drewniane schronisko. Powstało ono dzięki działaczom Oddziału Myślenickiego PTTK. Uroczyste jego otwarcie odbyło się w 1994 roku. Jest to jedyne górskie schronisko PTTK w całym Beskidzie Średnim. Bardzo często odbywają się tu rożne imprezy turystyczne i slajdowiska. Spod schroniska prowadzi kilka szlaków turystycznych. My idziemy na Kamiennik ? górę która do tej pory była mi nie po drodze?
Spod schroniska schodzimy czerwonym szlakiem w kierunku Działka. Po drodze roztaczają się piękne panoramy. Wrażenie robi Kamiennik usytuowany nad wsią Poręba. Dochodzimy do punktu, gdzie krzyżują się szlaki żółty i zielony (niezbyt dobrze tu oznakowane). Idziemy za zielonym w prawo (!) w kierunku Poręby. Początkowo lasem, dalej łąką i obok zabudowań gospodarczych wchodzimy na drogę asfaltową (bardzo stromą). Dochodzimy nią do centrum wsi, pod szkołę. Tutaj skręcamy w prawo i drogą polną a następnie lasem zaczynamy wspinać się na grzbiet Kamiennika Północnego.
Kilka dni temu byłam na Lubomirze. Ładne, widokowe podejście z Wiśniowej, pod samym szczytem przez las. Wierzchołek zalesiony, widoku z samego szczytu nie ma, ale rekompensują to panoramki z pól poniżej lasu. Po drodze tablice „astronomicznej” ścieżki edukacyjnej, prowadzącej do obserwatorium. Obserwatorium prowadzi pokazy dla turystów, gdy jest ładna pogoda. warto zorientowac się kiedy takie pokazy są. Kontakty na stronie. http://www.obserwatorium.lubomir.weglowka.pl