Kalisz
Pamiątki na cmentarzu komunalnym
Kalisz ma obecnie około 93 tys. mieszkańców. Na terenie miasta znajduje się 11 nekropoli. Są to cmentarze wyznaniowe, wojenne i jeden cmentarz komunalny. Wiele z tych cmentarzy wpisano do rejestru zabytków.
Cmentarz Komunalny w Kaliszu przy ul. Poznańskiej jest największym w mieście a do tego jest pięknie położony na wzgórzach. Zajmuje powierzchnię około 25 ha. Służy chowaniu zmarłych bez względu na wyznanie religijne czy stanowisko pracy za życia.
Różne formy pochówków
Podstawowymi elementami struktury przestrzennej cmentarza są czynna część grzebalna, część administracyjna i gospodarcza (tj. biura, warsztaty, place i budynki gospodarcze), część ogólna (tj. plac wejściowy, budynek przedpogrzebowy) i część przed wejściową bramą (tj. parkingi, pawilony i miejsca handlowe).
W części grzebalnej jest na razie 57 kwater grobowych w których spoczywa ponad 20 tys. zmarłych. W granicach kwater mieszczą się groby ziemne pojedyncze i wieloosobowe. Są i grobowce w postaci piwniczek oraz murowanych kaplic. Od pewnego czasu przechowywane są urny z prochami skremowanymi w grobie ziemnym, murowanym, katakumbach lub kolumbarium.
Na terenie cmentarza znajduje się też ossuarium w kształcie prostopadłościanu pokrytego z góry płytami. Na centralnej są napisy „OSSUARIUM”, „Pokój ich duszom” oraz krzyż. Na ścianie frontowej jest dużo płytek zamykających korytarze. Ossuarium (łac. ossuarius, także ossarium) jest to naczynie lub obiekt służący do przechowywania kości albo prochów zmarłego, którego poddano kremacji. Taki obiekt może być przeznaczony na kości z likwidowanych cmentarzy lub rzeczywiście prochy czy popiół z krematorium.
Od grudnia 2008 roku istnieje możliwość pochowania prochów skremowanych zmarłych w kolumbariach, czyli ścianach z niszami na urny. Pierwsze kolumbarium usytuowane jest w lewej części Alei Głównej i składa się z 6 bloków pośród których stoi marmurowa postać anioła. Kolumbarium zawiera 126 podwójnych nisz z przeznaczeniem na 252 urny. W roku 2017 na końcu Alei Zasłużonych, za kaplicą, powstały kolejne dwie ściany kolumbarium na łącznie 240 nisz, czyli 480 urn. Pozostałe ściany dobudowywane będą w zależności od potrzeb.
Jednym z pierwszych skremowanych był ksiądz Mariusz Nowaczyk, co mnie bardzo zdziwiło, że kościół katolicki przystał na tę formę pochówku.
Na cmentarzu znajdują się pochówki zwykłych ludzi, ale są i zasłużeni. Są nimi Honorowi Obywatele Miasta Kalisza albo odznaczeni państwowymi odznaczeniami np. Krzyżem Virtuti Militari. Na nagrobku Bogusława Rudyka jest korpusówka Sił Powietrznych personelu naziemnego. Nie podano więcej szczegółów.
Pamiątki z II wojny
Cmentarz Komunalny w Kaliszu był urządzany etapowo na terenach byłego poligonu wojskowego w Kościelnej Wsi. Pierwszy pochówek miał miejsce 25 stycznia 1971 roku w kwaterze nr 7. Do końca 1971 roku pochowano 44 osoby. Średnia liczba pochówków w skali roku wynosi kilkaset.
Teren cmentarza jest objęty strefą obserwacji archeologicznych. Znajdowano tu liczne ślady osad rzymskich w postaci szczątków przedmiotów codziennego użytku. Znaleziono nawet kieł mamuta.
Jako pamiątka po działaniach wojennych z roku 1939 pozostał tu fragment okazałego bunkra będący wtedy częścią kaliskiej linii obrony. Widoczny w prawej części cmentarza schron jest jednym z 19 betonowych schronów bojowych, jakie otaczały miasto w odległości około 7 km od centrum. Dziś w schronie ktoś umieścił figurę Matki Boskiej i figurę modlącego się sugerując poprzez obrazek na sklepieniu schronu że chodzi tu o Matkę Boską Licheńską.
Wolno czy nie wolno?
* Jest Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 31 stycznia 1959 r., w Dzienniku Ustaw w wersji z 16 kwietnia 2024 r. Zapisano w niej, że groby ziemne, groby murowane i kolumbaria przeznaczone na składanie zwłok i szczątków ludzkich mogą znajdować się tylko na cmentarzach. Oznacza to że nie można trzymać szczątków zmarłych w domu. To oficjalnie.
* Tymczasem przy Cmentarzu Komunalnym znajduje się zakład pogrzebowy zapewniający różne artykuły pogrzebowe i oprawę pogrzebu. Wśród oferowanych artykułów są tzw. relikwiarze. Jak zakład informuje na swojej stronie część prochów zmarłego można odsypać do malutkich relikwiarzy i zabrać do domu. Dostępne są relikwiarze w postaci mini urny ceramicznej do postawienia w domu, jak również relikwiarze zawieszki w kształcie serca, krzyża i wiele innych.
Warto wiedzieć
Administracja Cmentarza Komunalnego w Kaliszu na ulicy Poznańskiej również jest administracją cmentarza na Majkowie w Kaliszu przy ulicy Żołnierskiej. Dlatego na swojej stronie podają mapy obu cmentarzy i wyszukiwarkę nagrobków na obu cmentarzach. Wyszukiwarka marnie działa, raczej pokaże nagrobek gdy wpiszesz tylko imię i nazwisko i nic więcej. Na moje uwagi nie odpowiedzieli.
Dodaj komentarz