Keemu
Po kładkach do wież i głazów Matsalu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Park Narodowy Matsalu znajduje się na zachodnim wybrzeżu Estonii. Zajmuje powierzchnię 866 km kw. Obejmuje zatokę Matsalu wraz z deltą rzeki Kasari i zalewowe tereny na jej brzegach oraz ponad 50 wysp. Są to przybrzeżne łąki, szuwary, leśne zarośla, bagna i pastwiska.
Zatoka Matsalu jest płytka, słonawa i bogata w składniki odżywcze. Jej linia brzegowa pokryta jest żwirem, miejscami błotnista i zarośniętą trzciną. W wielu miejscach znajdują się większe i mniejsze skupiska głazów narzutowych. Rzeka Kasari jest największą z kilku, które spływają do zatoki. Jej delta nie jest do końca naturalna, pogłębiono ją w latach 1930-60. Aluwialne łąki delty uznawane są za jedne z największych otwartych mokradeł w Europie i stale się rozrastają. Rzeki przenoszą duże ilości osadów do swych ujść, powodując zarastanie brzegów trzcinami.
Głaz Sylwestrowy
Jedną z atrakcji parku Matsalu jest Näärikivid. To chroniona grupa trzech dużych głazów narzutowych ? eratyków. Dwa większe kamienie mają ponad 6 metrów średnicy, a wysokość największego sięga 2,7 metra. Nazywane są głazami Sylwestrowymi. Podobno wiele lat temu, w sylwestrową noc rozpętała się tu wielka burza i potężny piorun rozbił wielki kawał skały na mniejsze. To jednak tylko legenda. Uczeni twierdzą, że poszczególne kamienie przywlókł tu lodowiec z różnych obszarów Finlandii. Podczas okresu lęgowego ptaków (od stopnienia lodu do 1 lipca) zabronione jest podchodzenie do Näärikivid. Ptaki można obserwować jedynie z drogi.
Miliony ptaków
W Matsalu zarejestrowano gniazduje 175 gatunków ptaków, a 33 gatunki pojawiają się okresowo. Co wiosny przelatuje tędy ponad dwa miliony osobników. Na przybrzeżnych pastwiskach zatrzymują się wtedy stada liczące nawet 20 tys. łabędzi, ponad 10 tys. gęsi szylkretowych i tysiące innych. Najliczniejsze ptaki przelotowe (około 1,6 miliona) to kaczki. Na terenach podmokłych zatrzymują się żurawie. Łąki Matsalu są największym jesiennym miejscem postoju żurawi w Europie. Na raz zarejestrowano ich nawet 23 tys.
Szlakami na wieże
Badania naukowe w Matsalu rozpoczął około roku 1870 Walerian Russow, kurator Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu w Tartu (Dorpat). Rezerwat powstał w 1957 roku, głównie w celu ochrony ptaków gniazdujących i migrujących. W 2004 r. utworzono park narodowy. Zbudowano siedem wież dla obserwatorów ptaków (Penij?e, Kloostri, Haeska, Suitsu, Jugasaare, Küdeva i Keemu) oraz wytyczono trzy szlaki turystyczne. Jest sporo wiat, miejsc odpoczynkowych, mostków i kładek ułatwiających pokonywanie podmokłych terenów.
Warto wiedzieć
* Centrum informacyjne parku znajduje się w Penij?e
* W pobliskim miasteczku Lihula każdej jesieni odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych (estoński: Matsalu loodusfilmide festival).
I głaz widziałam też. Bardzo ładne miejsce.