Zakopane
Przyroda w Muzeum Tatrzańskim

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na klatce schodowej między parterem a pierwszym piętrem budynku, w którym mieści się Muzeum Tatrzańskie spotkamy dużego niedźwiedzia i? ozdobne ule z XIX wieku. Właśnie na pierwszym piętrze gmachu znajduje się wystawa przyrodnicza.
Pierwsza sala poświęcona jest historii badań geologicznych i genezie najwyższego masywu górskiego w Polsce ? Tatr. W gablotach zobaczymy mapy plastyczne Tatr i Pienin. Na ścianach wiszą plansze i przekroje geologiczne. Są też zdjęcia naukowców badających geologiczną przeszłość gór. W oszklonych gablotach ułożone są skały i skamieniałości w układzie stratygraficznym, zaczynające się od najstarszych epok geologicznych. Można tu również zobaczyć szczątki prehistorycznych zwierząt żyjących w okresie zlodowacenia, czyli niedźwiedzia jaskiniowego i mamuta. W tej sali przypomniano też o ? nieistniejących już w Tatrach ? hutnictwie i górnictwie.
W drugiej sali poznajemy tatrzańskie rośliny i zwierzęta. Na dużej planszy pokazano piętrowy układ roślin. Najniżej są pola uprawne, potem lasy mieszane czyli regiel dolny. Kolejno wznoszące się ?piętra? to lasy iglaste, czyli regiel górny, kosodrzewina z halami wypasowymi, oraz piętro skał i turni. Na najwyższym piętrze, mimo trudnych warunków, żyje ponad 100 gatunków roślin i przeważają rośliny typu alpejskiego. Podobnie podzielono kolekcję zwierząt. Warto przyjrzeć się występującym tylko w Tatrach (jeśli chodzi o góry w Polsce), świstakom i kozicom. Te gatunki objęte były ochroną od dawnych czasów, kiedy jeszcze Tatry nie były parkiem narodowym.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego
- film autorki
Dodaj komentarz