Zakopane
Muzeum Makuszyńskiego

Koziołek Matołek, dzięki kreskówce, podbił świat. W Pacanowie mamy więc Europejskie Centrum Bajki, które odwiedzają liczne szkolne i kolonijne wycieczki. Pamietajmy jdnak, że w Zakopanem nadal istnieje tradycyjne muzeum Kornela Makuszyńskiego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Małgorzata Raczkowska
Zakopane. Muzeum Makuszyńskiego
Muzeum mieści się w willi Opolanka, przy ul. Tetmajera 15, w domu, do którego państwo Makuszyńscy przyjeżdżali prawie co roku na wakacje, i w którym osiedlili się po drugiej wojnie światowej.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Multimedialne Centrum Bajki w Pacanowie skoncentrowało na sobie uwagę  i z powodzeniem kultywuje pamięć o Koziołku Matołku i autorze pierwszego polskiego komiksu dla dzieci ? Kornelu Makuszyńskim.

W Pacanowie mamy więc bajkowy świat, który odwiedzają liczne szkolne i kolonijne wycieczki. Pamietajmy jdnak, że w Zakopanem nadal istnieje tradycyjne muzeum Kornela Makuszyńskiego. Muzeum mieści się w willi Opolanka, przy ul. Tetmajera 15, w domu, do którego państwo Makuszyńscy przyjeżdżali prawie co roku na wakacje, i w którym osiedlili się po drugiej wojnie światowej. Muzeum powstało w roku 1966. Znajdują się w nim zbiory przekazane Muzeum Tatrzańskiemu przez Janinę Gluzińską-Makuszyńską, wdowę po pisarzu.

Muzeum w Opolance zajmuje cztery pokoje. Zgromadzono tu zbiór kolejnych wydań książek Kornela Makuszyńskiego, opracowania jego twórczości, rękopisy utworów, listy od ludzi kultury, uczonych, polityków, a także bogatą korespondencję od czytelników, wycinki prasowe i fotografie. We wnętrzach zobaczymy stare meble oraz sporo dzieł sztuki zgromadzonych przez pisarza.

Warto wiedzieć

Kornel Makuszyński zmarł w 1953 r. i  został pochowany na zakopiańskim cmentarzu Na Pęksowym Brzyzku.
Najbardziej znane powieści Kornela Makuszyńskiego to: ?O dwóch takich, co ukradli księzyc? (1928 r.), ?Panna z mokrą głową? (1932 r.), ?Awantura o Basię (1937 r.), ? Szatan z siódmej klasy? (1937 r.). W 1933 r wraz z Marianem Walentynowiczem (rysunki) stworzył Koziołka Matołka, a kilka lat pózniej ilustrowane opowieści o małpce Fiki-Miki.
Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem jest filią Muzeum Tatrzańskiego. Czynne od środy do soboty w godz. 9-16, w niedziele w godz. 9-15.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 6 czerwca 2010; Aktualizacja 6 czerwca 2020;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!