Kąśna Dolna
Przystań Ignacego Paderewskiego

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Wśród niewysokich wzgórz Pogórza Ciężkowickiego stoi niewielki dworek. Nie wyróżnia się może szczególnie urodą, ale jest miejscem wartym wycieczki: mieści się w nim Centrum Paderewskiego.
Kim był Ignacy Jan Paderewski? Przede wszystkim znanym w całym świecie pianistą-wirtuozem i kompozytorem. Ale też patriotą, politykiem, działaczem niepodległościowym, który w Ameryce lobbował za niepodległością Polski a potem reprezentował młode państwo na konferencji pokojowej w Wersalu. Wreszcie stanął na czele polskiego rządu – premierował naszemu krajowi dokładnie sto lat temu.
Nieudana inwestycja
Ignacy Jan Paderewski za młodu znaczną część życia spędzał za granica, ale około czterdziestki postanowił stworzyć sobie w kraju przystań. Kupił więc niewielki majątek we wsi Kąśna Dolna, położonej w Małopolsce, w pobliżu podtarnowskich Ciężkowic. Pośrodku 16-hektarowego parku stał tu dwór parterowy z I połowy XIX w. Paderewski poczynił szereg inwestycji, które miały stworzyć mu przytulną siedzibę, ale też przynieść dochód. Niestety, tak się nie stało. Wysokie koszty utrzymania i niegospodarność kolejnych zarządców sprawiły, że Paderewski posiadłość sprzedał. Była ona jego własnością ledwie przez 6 lat (1897-1903), a sam mistrz bywał tu kilkakrotnie przez ten czas, ale nigdy nie zamieszkał w niej na stałe.
Centrum koncertowe
Po ostatniej wojnie w upaństwowionym dworku mieściły się różne instytucje, a sam gmach popadał w ruinę. Odrodzenie zaczęło się dopiero w 1979 r., gdy Tarnowskie Towarzystwo Muzyczne przejęło pałac i park, by utworzyć tu Dom Pamięci Ignacego Jana Paderewskiego oraz organizować koncerty i festiwale muzyki poważnej, które w krótkim czasie zasłynęły w Europie i przyciągały do Kąśnej wielu światowej sławy artystów. Tamte tradycje podtrzymuje dziś Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, które zajmuje się upowszechnieniem muzyki poważnej, zachowaniem pamięci o działalności i zbieraniem pamiątek związanych z Paderewskim, ale też organizowaniem koncertów i festiwali.
Niewielkie muzeum
Dziś w zabytkowych wnętrzach oglądamy meble z epoki zebrane z różnych miejsc i przekazane przez Muzeum Narodowe, jedynie nieliczne eksponaty pamiętają polityka-kompozytora. Najciekawszy jest pokój chiński, który przypomina o fascynacji Paderewskiego sztuką Dalekiego Wschodu. W muzeum poświęconym artyście znajduje się również oryginalny fortepian na którym Paderewski grywał bywając we dworze. W parku jest wiele urokliwych zakątków – staw z pomostem, 300-metrowa aleja lipowa i kilkusetletnie dęby. W pobliżu dworku warto przespacerować się ścieżką dydaktyczną śladami Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, „Rozrzucone Nutki”.
Warto wiedzieć
* Do najciekawszych wydarzeń muzycznych należą letnie Muzyczne Spotkania u Paderewskiego oraz o organizowany co dwa lata Festiwal Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro”. Najbliższy w 2020 r.
* W pobliskiej okolicy na skraju Ciężkowic znajduje się rezerwat przyrody „Skamieniałe miasto”. Jedna z wychodni skalnych nazywa się Grunwald – a to dla upamiętnienia 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem, w której brali udział mieszkańcy Ciężkowic. Stosowną tablicę ufundował w 1910 r. właśnie Ignacy Paderewski.
Dodaj komentarz