Rzym
Pradawne podwórko: Arco degli Acetari
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jest taki ukryty adres: Rzym, Arco degli Acetari (łuk Acetari) ? bramne przejście prowadzące na podwórko. Ale jakież to jest podwórko! Otoczone pamiętającymi średniowiecze kamienicami, pomalowanymi na ciepły, pomarańczowy kolor, emanuje właśnie takim ciepłem.
Z jednej strony ? oddzielone od ulicznego gwaru jest jak cicha przystań, z drugiej ? widać, że ma swoich mieszkańców; schnie na sznurach pranie, w terakotowych donicach wszędzie stoją kwiaty, pracuje zakład grawerski, parkują rowery i skuterki. I te kamienne schody, które dodają fasadom niezwykłej urody?
Czas się zatrzymał…
Łuk Acetari to nr 19 ulicy Pielgrzymów (via del Pellegrino). To tutaj należy wejść pod portalem z obitym do cegły tynkiem. Na ścianie po prawej wisi tablica z nazwą ?Arco degli Acetari?. I dalej już tylko miłe zaskoczenie; czas się zatrzymał. Niegdyś w tych kamienicach zamieszkiwali i mieli w nich magazyny sprzedawcy wody o leczniczych właściwościach ? acqua Acetosa. Stąd nazwa łuku. To jedna z interpretacji nazwy pochodzącej z tak odległych czasów, że trudno o pewność w tym temacie. Na ulicy Pielgrzymów jest jeszcze jeden łuk, tym razem powieszony ponad zaułkiem ? Arco di Santa Margherita. Na narożu kamienicy jest śliczna stiukowa kompozycja z XVIII w. ? Madonella ? przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem ponad medalionem św. Filipa Neri, kojarzonego z oratorium. Ulica Pielgrzymów, na której się znajdujemy, jest jedną z tych, które odchodzą od placu Campo de?Fiori. Jest ulica kapeluszników (via dei Cappellari), ulica wytwórców kufrów (via dei Baullari), kuszników z warsztatami wyrabiającymi ten oręż (via dei Balestrari), ulica wytwórców kluczy i zamków (via dei Chiavari)? To cecha średniowiecznego nazewnictwa, charakterystycznego dla starych miast. Via del Pellegrino nazywała się kiedyś Via Florea ? ulica kwiatów, o czym informuje po łacinie kamienna tablica z 1483 r. odkryta pod tynkiem na Via del Balestrari, przemianowana następnie na ulicę złotników (via degli Orefici), gdyż znajdowały się na niej złotnicze warsztaty. Obecną nazwę wzięła od znajdującej się tutaj karczmy ? ?del pellegrino?, w której zatrzymywali się pielgrzymi podążający do bazyliki św. Piotra.
Warto wiedzieć
Cała okolica w kolanie Tybru, od Portyku Oktawii i getta po Panteon, fontannę di Trevi i plac Popolo, nasycona jest wąskimi, biegnącymi łukami i skosem uliczkami, z wysokimi mieszczańskimi kamienicami i wieloma pałacami. Na fasadach, narożnikach, w przejściach kryją się niespodzianki, które warto odkryć w trakcie leniwego – ?po rzymsku? spaceru. Jak ten kościółek ?wlepiony? między kamienice?
Czytam teraz książkę „Imprimatur” Rity Monaldi i Francesca Sortiego – swoisty kryminał, którego akcja rozgrywa się w XVII wiecznym Rzymie (między innymi i tutaj zawitali bohaterowie powieści ;) Fajnie, że można czytać i jednocześnie odszukiwać w internecie miejsca, w których dzieje się akcja :) Pozdrowienia :)
W tym roku brama na podwórko Arco degli Acetari została odremontowana i wygląda tak. A podwórko zachowało swój stary klimat