Rzym
Śladami papieża Jana Pawła II
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W rocznicę beatyfikacji…
Byłem w Wiecznym Mieście wielokrotnie i zawsze mój pobyt był związany z pontyfikatem Papieża Polaka. Teraz, kiedy zabrakło tego wielkiego człowieka na stolicy apostolskiej, odbywam wędrówkę jego śladami…
Szlakiem studenta Karola Wojtyły
Po raz pierwszy ksiądz Karol Wojtyła przybył do Rzymu jako 26-letni student Uniwersytetu Angelicum. Wyboru uczelni dokonał sam arcybiskup Sapieha, który delegował na studia swojego protegowanego. Młody ksiądz zamieszkał w 1946 roku w Kolegium Belgijskim przy Via del Qurinale 26, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Kwirynału – siedziby włoskich prezydentów. Stuletnie Kolegium Belgijskie mieściło się w pięknym trzypiętrowym budynku, położonym w ogrodzie, ukrytym za murami i otoczonym drzewami (w 1972 roku budynek został sprzedany, a kolegium zostało przeniesione). Kolegium Belgijskie znajdowało się w odległości niespełna pół kilometra od Angelicum. Ksiądz Wojtyła pokonywał tą odległość pieszo i za każdym razem odwiedzał na Villa Pia – jezuicki kościół św. Andrzeja. Kościół został zaprojektowany przez wybitnego architekta Rzymu Giovanniego Lorenza Berniniego. Jest on również autorem kolumnady na Placu św. Piotra.
Świątynia jezuicka miała dla księdza Wojtyły szczególne znaczenie, ponieważ w jej ołtarzu spoczywają relikwie św. Stanisława Kostki, polskiego jezuity, który w czasie nowicjatu w Rzymie zmarł w 1568 roku na malarię. Uniwersytet jest położony na wzgórzu wznoszącym się nad placem i został założony przez Dominikanów w 1557 roku. Oficjalną nazwę obecnie nosi Pontyficium Athenaeum Internationale Angelicum – Roma Largo Angelicum 1. Budynki uczelni znajdują się pośrodku wspaniałego ogrodu. Na szczycie wzgórza po lewej stronie wznosi się biały kościół dominikanów, natomiast po prawej istnieją główne zabudowania uczelni. Jest to miejsce pełne spokoju, a przylegające do Angelicum wąskie uliczki ciągną się do starożytnych ruin. Z okien uczelni roztacza się wspaniały widok na Forum Romanum i kościoły oraz pałace śródmieścia Rzymu.
Śladem kardynała
Kardynał Karol Wojtyła z obowiązków kardynalskich często podróżował do Rzymu. Tu uczestniczył aktywnie jako najmłodszy kardynał w II Soborze Watykańskim. Brał on udział w pogrzebie Jana Pawła I, a następnie w pamiętnym konklawe (było to już drugie dla kardynała Wojtyły). Zgromadzenie kardynałów 16 października 1978 roku ma znaczenie historyczne – dokonało wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Konklawe odbyło się w kaplicy Sykstyńskiej uważanej za jeden z piękniejszych budynków świata.
Ja to miałem szczęście . Widziałem i papieża Franciszka na Placu św. Piotra i dowódca Gwardii Szwajcarskiej zgodził się tylko ze mną zrobić zdjęcie . Ma on przypięty jeden z ważniejszych medali za zasługi dla kościoła .
Podszedłem i zapytałem :
Foto ?
Kiwnął głową na zgodę .
Następnym chętnym odmówił .
Miejsce pochówku papieża Jana Pawła II w Watykanie. Kiedyś pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra a
dziś trumna ze szczątkami Jana Pawła II została złożona w Kaplicy Świętego Sebastiana w bazylice św. Piotra .
Wraz z papieżem Janem Pawłem II kanonizowano ( ogłoszono świętym )
papieża Jana XXIII w dniu 30 września roku 2013 .
Jan XXIII zmarł w Watykanie 3 czerwca 1963 roku .
Został pochowany w kryształowej trumnie w Bazylice
św. Piotra po przeniesieniu z krypt .