Rzym
Via Appia Antica, mila za milą

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Brama św. Sebastiana, niemal oryginalnie zachowana brama z okresu budowy Murów Aureliańskich (mieści się w niej Muzeum Muru) daje początek Via Appia Antica.
Około 100 m za nią, w murze okalającym drogę, wmurowana jest kopia kolumny pierwszej mili czyli prima colonna miliare della Via Appia, z inskrypcjami cesarzy Wespazjana i Nerwy. Jej oryginał znajduje się na balustradzie schodów prowadzących na Plac Kapitoliński. Notabene, przy tych schodach znajduje się również oryginalna kolumna siódmej mili z Via Appia. Po obu stronach drogi, za murami, kryją się pozostałości grobowców z okresu od I w. p.n.e. do II w. n.e. Czasem trudno je w ogóle dojrzeć. Na reliktach wielu z nich pobudowane zostały domy mieszkalne. Warto zwrócić uwagę na budynek kompleksu dawnej papierni Latina, działającej do lat 50. XX w., produkującej wysokiej klasy papier z bawełnianych i lnianych szmat. Obecnie jest siedzibą Regionalnego Parku Appia Antica, powołanego w 1988 r.
Quo Vadis?
Przy rozwidleniu dróg ? Via Appia Antica w lewo, Via Ardeatina w prawo ? ok. 800 m od bramy stoi niewielki kościół pw. Santa Maria in Palmis znany bardziej jako ?Domine Quo Vadis??. Według tradycji kaplica powstała w miejscu spotkania św. Piotra, uciekającego z Rzymu przed prześladowaniem Nerona, z idącym do Rzymu Jezusem. Kościół był inspiracją dla Henryka Sienkiewicza do napisania powieści ?Quo Vadis? ? nie odwrotnie. Za progiem kaplicy umieszczona jest w posadzce kamienna płyta z odciskiem stóp. To kopia z oryginału, który w XVII w. przeniesiony został do bazyliki św. Sebastiana za Murami i tam się znajduje. Chrześcijańska tradycja mówi, że jest to odcisk stóp Jezusa, a w starożytności takie kamienie były rodzajem daru wotywnego w pogańskich świątyniach, poświęconych bóstwu podróży i powrotu (szczęśliwego) ? Rediculusowi.
Katakumby Kaliksta
Ulicą Ardeatina, uroczą aleją wysadzaną oliwkami i oleandrami dochodzi się do kompleksu katakumb Kaliksta. Warto tą właśnie drogą przejść do najsławniejszych katakumb, najsławniejszych m.in. dlatego, że były miejscem pochówków pierwszych papieży i męczenników. Katakumby położone są na czterech poziomach, na których galerie ciągną się na długości ok. 20 km, zajmując powierzchnię ok. 15 ha. Najgłębszy poziom biegnie 20 m pod ziemią. Do katakumb znajduje się również wejście od strony Via Appia nr 110. Nieco wcześniej, pod numerem 103 stała kolumna drugiej mili. Mówi o tym tablica umieszczona na murze.
Katakumby żydowskie
Miedzy drugą a trzecią milą, przy skrzyżowaniu Via Appia z Via Appia Pignatelli, położone są katakumby żydowskie ? Vigna Randanini (można je zwiedzać po uprzednim umówieniu). Używane były miedzy II a IV wiekiem. Zajmują powierzchnię 18 tys. m kw. na dwóch poziomach, leżących między 5 a 16,3 m pod powierzchnią ziemi. Tunele mają długość około 700 metrów.
Katakumby św Sebastiana
Przy następnym skrzyżowaniu Via Appia z via delle Sette Chiese już w IV w. powstał pierwszy kościół św. Sebastiana za Murami, który jest miejscem spoczynku tego męczennika i świętego. Pod kościołem i dalej wzdłuż drogi appijskiej rozciągają się katakumby św. Sebastiana położone w miejscu wyrobisk pucolany ? ceramicznego materiału budowlanego, używanego jako składnik zaprawy.
Dodaj komentarz