Rzym
Śladami papieża Jana Pawła II

Wędrówka śladami Jana Pawła II – błogosławionego, na trwale zapisuje jego miejsca w Rzymie. Są one charakterystyczne dla kultury antycznej, chrześcijańskiej i współczesnej.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Włodzimierz Lipczyński
Rzym. Śladami papieża Jana Pawła II
Teraz, kiedy zabrakło tego wielkiego człowieka na stolicy apostolskiej, odbywam wędrówkę jego śladami...
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kaplica sykstyńska, miejsce pamiętnego konklawe

Budowę tej kaplicy rozpoczął papież Sykstus IV w 1483 roku. Jest to niewielki prostokątny budynek przylegający od strony północnej do Bazyliki św. Piotra i wchodzi w skład kompleksu Muzeum Watykańskiego. Bazylika, kaplica, pałac i apartamenty są połączone pasażami. Obok kaplicy znajduje się słynna Biblioteka Watykańska. W kaplicy Sykstyńskiej odbywają się wybory papieży. Ścianę północną kaplicy, za ołtarzem zdobi „Sąd Ostateczny” Michała Anioła, jedno z najwspanialszych arcydzieł malarskich wszechczasów, a nad ołtarzem  znajduje się wspaniały fresk sufitowy „Stworzenie świata”, również autorstwa Michała Anioła. Przedstawia postać Boga wyciągającego rękę do Adama – kolejne arcydzieło.

Kaplica posiada ściany ozdobione freskami największych artystów XV i XVI w., wśród nich Botticielle, Perugin, Ghirlandaio, Rosselle i Signorelle: „Uratowanie Mojżesza”, „Historia stworzenia”, „Narodziny Chrystusa”, „Ostatnia wieczerza” i wizerunki 28 papieży. Tutaj kardynałowie w trzecim dniu konklawe o godz. 18:18 zdecydowali o wyborze na papieża nie Włocha, a Polaka i naruszyli konsekwentną tradycję trwającą 455 lat, że papieżami zawsze byli Włosi. Jan Paweł II został dwieście sześćdziesiątym czwartym papieżem największego kościoła rzymsko-katolickiego.

Via Appia do Castel Gandolfo

Jedziemy drogą Via Appia Antica – najstarszą drogą Rzymu, a obok jest droga Via Appia Nuova. Każdorazowo, kiedy Jan Paweł II udawał się traktem drogowym do Castel Gandolfo – rezydencji letniej, to korzystał z Drogi Appijskiej (Via Appia) zwanej „Królową Dróg”. O tej drodze pisze nasz noblista Henryk Sienkiewicz w „Quo vadis”. Droga starannie wybudowana służyła przede wszystkim jako szlak wojskowy. Wytyczona i zbudowana w 312 r. p.n.e. dla usprawnienia przemieszczania się legionów spieszących ku zagrożonym punktom granicznym Cesarstwa Rzymskiego. Via Appia w starożytności była ostatnią drogą Rzymian, tutaj w świetle pochodni bogaty patrycjat rzymski grzebał swoich zmarłych. Do dzisiaj wzdłuż tej drogi przetrwały ruiny grobowców, a sama droga obsadzona jest cyprysami i sosnami.

Pierwszą część Via Appia zbudował cenzor Appiusz Klaudiusz, potem drogę przedłużono do portu Benewentu, Tarantu, Brindisi (190 r. p.n.e.). Drogą tą prowadzono pojmanego św. Piotra w roku 56 r. n.e. Jan Paweł II pokonując słynną drogę podziwiał na jej poboczach znajdujące się ruiny grobowców rodzinnych i zbiorowych grobów zw. kolumbariami. Natomiast pod powierzchnią ziemi przetrwały labirynty katakumb – schronienie pierwszych chrześcijan. Dzisiejsza Via Appia zaczyna się przy portach San Sebastian, a kościół Domine Quo Vadis wzniesiony został w miejscu, gdzie według legendy uciekający z Rzymu św. Piotr spotkał Chrystusa. Katakumby św. Kaliksta i św. Sebastiana uzupełniają kompleks historyczny zaliczany do najważniejszych zabytków chrześcijaństwa.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3 4

Poczytaj więcej o okolicy:

 

Komentarze: 2

  Waldemar, 16 lutego 2020 @ 20:38

  Ja to miałem szczęście . Widziałem i papieża Franciszka na Placu św. Piotra i dowódca Gwardii Szwajcarskiej zgodził się tylko ze mną zrobić zdjęcie . Ma on przypięty jeden z ważniejszych medali za zasługi dla kościoła .
  Podszedłem i zapytałem :
  Foto ?
  Kiwnął głową na zgodę .
  Następnym chętnym odmówił .

  Waldemar, 18 lutego 2020 @ 11:18

  Miejsce pochówku papieża Jana Pawła II w Watykanie. Kiedyś pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra a
  dziś trumna ze szczątkami Jana Pawła II została złożona w Kaplicy Świętego Sebastiana w bazylice św. Piotra .

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij