Rzym
Śladami papieża Jana Pawła II

Wędrówka śladami Jana Pawła II – błogosławionego, na trwale zapisuje jego miejsca w Rzymie. Są one charakterystyczne dla kultury antycznej, chrześcijańskiej i współczesnej.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Włodzimierz Lipczyński
Rzym. Śladami papieża Jana Pawła II
Teraz, kiedy zabrakło tego wielkiego człowieka na stolicy apostolskiej, odbywam wędrówkę jego śladami...
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Droga Krzyżowa w Koloseum

W okresie wielkiego tygodnia przybliżamy kult Drogi Krzyżowej – Via Crucis, którą w Koloseum prowadził Jan Paweł II. Via Crucis związana z głęboką tradycją chrześcijaństwa wiąże się ze śmiercią tysięcy męczenników. Koloseum stanowi potężną pozostałość po budowli dla ludu rzymskiego zw. Amphiteatrum Flavium. Zostało zbudowane w 70-80 r. p.n.e. i służyło do realizacji hasła „panem et circenses” – chleba i igrzysk. Powstanie Koloseum zawdzięczamy cesarzowi Wespazjanowi, a zostało oddane za panowania Tytusa w 80 r. p.n.e. i było przeznaczone dla cyrkowych przedstawień. Ta gigantyczna budowla mogła pomieścić 70 tys. widzów, dla których urządzano walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta, a także widowiska na których w męczarniach ginęli chrześcijanie.

Drogę krzyżową  w Wielki Piątek prowadził Jan Paweł II, wielokrotnie przemierzał ruiny Koloseum. Papież dźwigał krzyż na ramionach – symbol cierpienia ludzkiego, niósł na swoich barkach problemy otaczającego świata. Przedstawiał golgotę naszych czasów, częste wojny, cierpienia i ból zadawany człowiekowi.

Groty watykańskie

Idąc śladami Jana Pawła II schodzimy do Grot Watykańskich. Są to podziemia Bazyliki św. Piotra, które powstały za czasów cesarza Konstantyna. W roku 312 n.e. uznał on swobodę wyznania chrześcijańskiego i kazał wznieść na zboczach wzgórza watykańskiego wielką bazylikę. Została usytuowana przy zachowaniu w apsydzie istniejącego już grobu – miejsca pochówku Świętego Piotra, czczonego przez chrześcijan. Część podziemi watykańskich tzw. Groty Nowe rozciągają się pod nawą główną bazyliki. Nazwę zawdzięczają niedawno zakończonym pracom renowacyjnym i przeprowadzonym badaniom archeologicznym.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3 4

Poczytaj więcej o okolicy:

 

Komentarze: 2

  Waldemar, 16 lutego 2020 @ 20:38

  Ja to miałem szczęście . Widziałem i papieża Franciszka na Placu św. Piotra i dowódca Gwardii Szwajcarskiej zgodził się tylko ze mną zrobić zdjęcie . Ma on przypięty jeden z ważniejszych medali za zasługi dla kościoła .
  Podszedłem i zapytałem :
  Foto ?
  Kiwnął głową na zgodę .
  Następnym chętnym odmówił .

  Waldemar, 18 lutego 2020 @ 11:18

  Miejsce pochówku papieża Jana Pawła II w Watykanie. Kiedyś pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra a
  dziś trumna ze szczątkami Jana Pawła II została złożona w Kaplicy Świętego Sebastiana w bazylice św. Piotra .

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij