Rzym
Śladami papieża Jana Pawła II

Wędrówka śladami Jana Pawła II – błogosławionego, na trwale zapisuje jego miejsca w Rzymie. Są one charakterystyczne dla kultury antycznej, chrześcijańskiej i współczesnej.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Włodzimierz Lipczyński
Rzym. Śladami papieża Jana Pawła II
Teraz, kiedy zabrakło tego wielkiego człowieka na stolicy apostolskiej, odbywam wędrówkę jego śladami...
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W centralnym miejscu bazyliki pod baldachimem stoi ołtarz papieski nad położoną w niższym poziomie konfesją św. Piotra. Jest ona oddzielona masywna kratą od znajdującego się pod ołtarzem grobu apostoła. W tym miejscu w podziemiach dokonano ważnego odkrycia – zostały zidentyfikowane relikwie Świętego Piotra. Są tu nagrobki 20 papieży, cenne dzieła sztuki i pamiątki starej bazyliki. Do czasu beatyfikacji spoczywała tu trumna z ciałem Jana Pawła II w prostym grobowcu, o głębokości 1,7 m w krypcie Jana XXIII. Grobowiec był przykryty marmurową płytą z napisem „Johannes Paulus II 1920-2005”.

W Bazylice św. Piotra

W przededniu uroczystości beatyfikacyjnych trumna została przeniesiona do bazyliki i wystawiona na katafalku w pobliżu konfesji. W czasie uroczystości papież Benedykt XVI i pielgrzymi modlili się przy trumnie błogosławionego Jana Pawła II. Po ceremonii beatyfikacyjnej ciało Ojca Świętego zostało pochowane w Kaplicy św. Sebastiana (tuż za Pietą – rzeźbą Michała Anioła) w Bazylice św. Piotra. Uroczystości beatyfikacyjne zostały  poprzedzone wieczornym czuwaniem modlitewnym w Circo Massimo, gdzie zbierają się pielgrzymi. Jest to antyczny stadion nazywany Cyrkiem Wielkim, położony w dużej niecce w dolinie między wzgórzami Palatynu i Awentynu. Tutaj zbierała się młodzież w 1985 i 2000 roku na spotkaniu z Janem Pawłem II z okazji Światowych Dni Młodzieży. Teraz wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, wypełniają się ulice i place w pobliżu Watykanu. W ramach modlitewnej białej nocy z soboty na niedzielę do dyspozycji pielgrzymów były otwarte kościoły w centrum Rzymu.

1 maja, rocznica beatyfikacji

Rzymskie statystyki informują o przybyciu 1,5 mln pielgrzymów, w tym 100 tysięcy Polaków i 80 delegacji reprezentujących poszczególne państwa. Grupy pielgrzymów z różnych stron świata na widok Polaków owacyjnie wołali: „Dziękujemy Ci Polsko za Jana Pawła II”. Proces beatyfikacyjny przy zachowaniu wszystkich procedur był bardzo krótki i trwał 2220 dni od śmierci papieża. Uroczystości beatyfikacyjne ustalono na 1 maja i mają swoją symbolikę, przypadły w niedzielę miłosierdzia bożego – święta ustanowionego przez Jana Pawła II.

Beatyfikacji przewodniczył papież Benedykt XVI, który ogłosił: „Naszą władzą apostolską zezwalamy, aby czcigodny sługa Boży Jan Paweł II był od tej chwili nazywany błogosławionym”. Na fasadzie bazyliki został odsłonięty duży wizerunek błogosławionego. Zdjęcie wykonane w 69 roku życia papieża w czasie wizytacji parafii rzymskiej przez Grzegorza Gałązkę – polskiego fotografa mieszkającego w Rzymie. Wzruszenie wśród pielgrzymów wzbudził relikwiarz z krwią Jana Pawła II wykonany w formie zwieńczonych gałązek oliwnych. Relikwiarz przekazywała papieżowi Benedyktowi XVI siostra Maria Simon-Pierre Francuzka, która została cudownie uzdrowiona z choroby Parkinsona za wstawiennictwem Jana Pawła II.

„Santo Subito” stało się rzeczywistością…

…w przyszłości rozpocznie się proces kanonizacji polskiego papieża. Wędrówka śladami Jana Pawła II – błogosławionego, na trwale zapisuje jego miejsca w Rzymie. Są one charakterystyczne dla kultury antycznej, chrześcijańskiej i współczesnej.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3 4

Poczytaj więcej o okolicy:

 

Komentarze: 2

  Waldemar, 16 lutego 2020 @ 20:38

  Ja to miałem szczęście . Widziałem i papieża Franciszka na Placu św. Piotra i dowódca Gwardii Szwajcarskiej zgodził się tylko ze mną zrobić zdjęcie . Ma on przypięty jeden z ważniejszych medali za zasługi dla kościoła .
  Podszedłem i zapytałem :
  Foto ?
  Kiwnął głową na zgodę .
  Następnym chętnym odmówił .

  Waldemar, 18 lutego 2020 @ 11:18

  Miejsce pochówku papieża Jana Pawła II w Watykanie. Kiedyś pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra a
  dziś trumna ze szczątkami Jana Pawła II została złożona w Kaplicy Świętego Sebastiana w bazylice św. Piotra .

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij