Sieniawa
W rodowej siedzibie Czartoryskich
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pałac Książąt Czartoryskich w Sieniawie był niegdyś jedną z piękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Obecnie to kompleks wielu budynków historycznych położonych na terenie pięknego parku.
Na osiemnastowieczny zespół pałacowo-parkowy składają się pałac książęcy, oficyna dworska, pałac letni, dworek myśliwski, domek ogrodnika, spichlerz, rządcówka, stajnia z wozownią, strażnice (czerwona i żółta kordegarda). W zabytkowym parku jest ogród włoski i angielski oraz altana muzyczna.
Koligacje rodzinne
Pałac znajduje się w pobliżu jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce ? Lasów Sieniawskich. Adam Mikołaj Sieniawski, hrabia i kasztelan krakowski założył tu park i zbudował pomarańczarnię, którą z czasem zaczęto nazywać pałacem letnim, a obecnie ? pałacem książęcym. W roku 1731 połączyły się rody Sieniawskich i Czartoryskich. Córka Sieniawskich Zofia wyszła za mąż za Augusta Czartoryskiego. Od tej pory pałac należał już do Czartoryskich.
Dobre i gorsze czasy
Około 1812 roku książę Adam Kazimierz Czartoryski wraz z żoną Izabelą zamieszkali tu na stałe. Za czasów tej pary Sieniawa przeżywała największy rozkwit. Na zaproszenie księżnej Izabeli gościło w pałacu wielu znakomitych i sławnych ludzi. Bywali tu: Julian Ursyn Niemcewicz, Juliusz Kossak, car Aleksander I Romanow, gen. Tadeusz Kościuszko. Kościuszko na pamiątkę wizyty w parku pozostawił w parku ?Kamień Szczęścia? z wyrytym napisem: Na pamiątkę dni szczęśliwych w Sieniawie. Kamień ten obecnie też można zobaczyć. Pałac był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W czasie I wojny światowej uległ znacznemu zniszczeniu. Książę Adam Ludwik Czartoryski udostępnił jego pomieszczenia na szpital polowy dla austriackich żołnierzy. W okresie międzywojennym ostatni dziedzic dóbr sieniawskich, książę Augustyn Czartoryski odrestaurował w całości prawe skrzydło pałacu. Wybuch II wojny światowej przeszkodził w dalszych remontach.
Wojenne dzieje
Gdy wybuchła wojna Czartoryscy ukrywali tu swoje najcenniejsze obrazy: Portret Młodzieńca, Damę z Łasiczką i kilka innych. Obrazy znajdowały się w podziemiach pałacu, tam gdzie obecnie znajduje się restauracja Oficyna Dworska. Dziś w tym miejscu jest kopia obrazu. Na te obrazy polował Herman Goering po wkroczeniu na te tereny wojsk niemieckich. Ciekawostką jest, że chociaż Niemcy rozkuli ścianę, za którą znajdował się schowek Damy z Łasiczką, obrazu nie znaleźli. Upadł na ziemię i został przydeptany przez oficera SS. Dlatego dziś na oryginale pozostaje odciśnięta podeszwa niemieckiego buta. Fakt ten pokazano w filmie ?Vinci?. Największe szkody poczyniono po wojnie. Pałac został bez opieki więc był plądrowany i popadał w ruinę.
I współczesność
W latach 80. XX wieku Skarb Państwa zaczął prace renowacyjne. W kolejnej dekadzie Agencja Nieruchomości Rolnych gruntownie odbudowała cały zespół. Obecnie należy on do prywatnego przedsiębiorcy, a funkcjonuje jako hotel i centrum konferencyjne. Pałac książęcy usytuowany jest przy dziedzińcu głównym, z którego rozlega się piękny widok na ogrody z fontannami oraz drogę wjazdową. Wnętrze pałacu jest pięknie, a największe wrażenie robi sala balowa.
Warto wiedzieć
Sieniawa jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie znajdują się rodowe krypty. W południowej części kościoła parafialnego spoczywają prochy 22 członków jednego z najwybitniejszych rodów dawnej Rzeczpospolitej ? książąt Czartoryskich.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- filmik autorki
Dodaj komentarz