Toruń
Siódmy cud Polski, czyli panorama miasta
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
To urokliwe miejsce. Panorama Torunia z przeciwległego, lewego brzegu Wisły nie ma sobie równych i jest uznawana za chyba najpiękniejszą w Polsce. Jest jednym z symboli miasta i jego znakiem rozpoznawczym.
Wiślaną panoramę Torunia ograniczają dwa mosty. Z lewej drogowy im. Józefa Piłsudskiego, z prawej kolejowy im. Ernesta Malinowskiego. Między nimi znajdują się zabudowania Starego Miasta. Dominuje nad nimi katedra św. Janów, ale wyróżnić można w niej również wieżę Ratusza Staromiejskiego, pozostałości średniowiecznych murów obronnych z ich basztami i bramami. Poniżej nabrzeże Bulwaru Filadelfijskiego, spacerowy ciąg nad Wisłą wzdłuż całej starówki. Obecnie – w gruntownym remoncie. Dokładna rozpiskę większości widocznych budynków znajdziemy na barierce pomostu widokowego. Na pewno ułatwi ona orientację.
Szczególnie pięknie panorama miasta prezentuje się po zachodzie słońca, gdy wiele zabytkowych budowli jest podświetlonych. To jednak widziałam tylko na obrazkach. Wczesnym popołudniem też było ładnie.
Rezerwat przyrody
Platforma widokowa jest usytuowana na wiślanej wyspie, zwanej Kępą Bazarową. Z jednej strony mamy główny nurt rzeki, od południa jej odnoga – Mała Wisła. Znaczną część wyspy zajmuje rezerwat przyrody o tej samej nazwie, który ochroną obejmuje las łęgowy z potężnymi topolami, wierzbami i bogatym podszytem. To już rzadkość w Polsce. Wytyczono tu alejkę spacerową wzdłuż brzegu Wisły oraz ścieżkę przyrodniczą z tablicami informacyjnymi.
Przyczółek dawnego mostu
Punkt widokowy znajduje się w miejscu przyczółka nieistniejącego już mostu, który po drugiej stronie prowadził do Bramy Mostowej. Most ten wybudowano w 1500 roku i był drugim, po krakowskim, stały mostem przez Wisłę. Nazywano go mostem Niemieckim. Kolejny most, Kujawski, prowadził przez Małą Wisłę. Za nim, na lewym brzegu rzeki, rozwidlały się drogi do Małopolski, Wielkopolski i na Śląsk. Powstała osada zwana Majdanem. Dziś przypomina o niej nazwa ulicy prowadzącej do punktu widokowego – Majdany.
Nazwa wyspy – Kępa Bazarowa – pochodzi prawdopodobnie od zatrzymujących się tu od wieków kupców. Warto wiedzieć, że w 1411 r. właśnie na Kępie Bazarowej zawarto pierwszy pokój toruński, kończący tzw. wielką wojnę polsko-krzyżacką (tę od Grunwaldu).
Warto wiedzieć
* Ze Starego Miasta można tu dotrzeć „Katarzynką” – niewielką łodzią kursującą z przystani na Bulwarze Filadelfijskim. Jest też niewielki parking.
* Na brzegu Wisły tuż obok punktu widokowego stoi Pałac Widokowy – hotel bankietowo-konferencyjny z ogólnodostępną kawiarnią i restauracją.
Dodaj komentarz