Hrádek nad Nisou
Start wycieczki do czeskich trójstyków
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Gdy nie można za granicę, to może do styków granic? Miejsca, gdzie stykają się granice trzech państw są zawsze atrakcyjne. I można je zwiedzać tak „od wewnątrz”, jak i „z zewnątrz”…
Oto kilkudniowa wycieczka wzdłuż czeskiej granicy do miejsc, w których spotykają się granice państw i historycznych krain. Łącznie pokonamy 1 175 kilometrów!
Trójstyk Hrádek nad Nisou – Bogatynia – Zittau
Wycieczkę rozpoczniemy na północy Czech, na czesko-niemiecko-polskim trójstyku, który tworzą trzy miasta: czeski Hrádek nad Nisou, polska Bogatynia i niemiecki Zittau. Powiewają tu flagi wszystkich trzech krajów i flaga Unii Europejskiej. Od wielu lat te miasta graniczne ściśle ze sobą współpracują. W 2004 roku zorganizowały tu wielkie uroczystości w związku ze wstąpieniem Czech i Polski do Unii Europejskiej. Co roku organizuja wspólne imprezy kulturalne. Planują także budowę mostu symbolicznie łączącego wszystkie trzy kraje.
W zabytkowym centrum miasta Hrádek nad Nisou zwiedzimy dwa piękne kościoły: renesansowy św. Bartłomieja i neogotycki Kościół Pokoju z lat 1900-01, który dziś służy Czechosłowackiemu Kościołowi Husyckiemu. Nad miastem dominuje zamek Grabštejn, pierwotnie wczesnogotycki, następnie przebudowany w stylu renesansowym. Perłą architektury renesansowej jest zamkowa kaplica świętej Barbary, z roku 1569, wyróżniająca się bogato zdobionym wnętrzem.
W okolicy miasta Hrádek nad Nisou znajdziemy wiele atrakcji turystycznych. Możemy wybrać się na wycieczkę w Góry Łużyckie, do punktu widokowego Popova skála, do niemieckiego miasteczka Zittau czy do miejscowości Oybin, gdzie zwiedzimy malownicze ruiny zamku i klasztoru.
Trójstyk Czech, Bawarii i Saksonii
Do trójstyku historycznych granic Czech, Bawarii i Saksonii (niemieckich landów, dawniej niezależnych bytów politycznych) wiedzie z miasta Hranice ścieżka edukacyjna o długości około 18 kilometrów. Dojedziemy tu także trasą rowerową Eurovelo nr 13. Na trójstyku znajdziemy kamienie graniczne z roku 1844, na których widnieją późniejsze napisy: DB (Deutschland Bayern), DS (Deutschland Sachsen), C (Česká republika). Przez potok wiedzie kilka mostków, po których można przedostać się na drugą stronę granicy.
Trójstyk na Szumawie
Miejsce, w którym spotykają się granice Czech, Niemiec i Austrii jest najwyżej położonym trójstykiem w Czechach (1324 m n.p.m.). Leży między szczytami górskimi Plechý (1378 m n.p.m.) i Trojmezná (1361 m n.p.m.). Kto chce zobaczyć granitowy słup graniczny z godłami i nazwami poszczególnych państw, musi do niego dotrzeć na piechotę. Najkrótsza droga z czeskiej strony wiedzie z doliny Nové Údolí lub z miejscowości Jelení vrchy wzdłuż Kanału Schwarzenbergów.
Trójstyk koło Slavonic
Jadąc w stronę miasta Slavonice, skręcimy w stronę małej, przygranicznej wioski Maříž, słynącej z produkcji ceramiki. Stamtąd na piechotę dojdziemy do niewielkiego kamienia granicznego, stojącego pod szczytem Čihadlo, na zbiegu granic historycznych krain Czech, Moraw i Dolnej Austrii.
Slavonice nazywane są renesansową bramą do Czeskiej Kanady. Miasto wzbogaciło się dzięki założonej tutaj w XVI wieku stacji pocztowej między Pragą a Wiedniem. Z tego okresu pochodzą piękne, bogato zdobione domy mieszczańskie. Najpiękniejsze renesansowe budynki znajdziemy na Górnym Rynku. Na Rynku Pokoju, oprócz kolejnych domów mieszczańskich, obejrzymy kolumnę maryjną i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto zajrzeć także do podziemi miejskich. Najstarsze części korytarzy powstały już 700 lat temu. Od stuleci przechowywano tu żywność, wino czy piwo.
W odległości 11 kilometrów od Slavonic wznosi się potężny, romański zamek Landštejn, zbudowany w XIII wieku w celu ochrony ważnego szlaku handlowego i granicy między ziemiami czeskimi i Austrią. Mimo że pozostały z niego już tylko monumentalne ruiny, do dziś wzbudza respekt surową architekturą obronną.
Trójstyk na zbiegu Morawy i Dyi
W najbardziej na południe wysuniętym zakątku Moraw, pośród gęstych lasów łęgowych, zbiegają się dwie najdłuższe morawskie rzeki, Morawa i Dyja. W tym miejscu stykają się także granice Czech, Austrii i Słowacji. Kraina ta nazywana jest Morawską Amazonią, charakteryzuje się bowiem przepiękną, dziewiczą przyrodą i niezwykłą fauną.
Dodaj komentarz