Triest
Stolica przedlitawskiego Pobrzeża
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nad Adriatykiem, w ekstremalnie północno-wschodnim kącie Italii, bezpośrednio na styku ze światem południowosłowiańskim a także w bliskości krajów niemieckich usadowione jest włoskie miasto Triest.
Za sprawą takiej lokalizacji stanowiło ono przez długie dekady XIX?XX wieku nieprzerwanie jedno z najbardziej zapalnych ognisk politycznych Europy. Przez ponad pół tysiąca lat (1382?1918) Triest należał do Austrii, w okresie jej podwójnej monarchii, będąc stolicą trójczłonowego przedlitawskiego (austriackiego) Pobrzeża. Miasto naznaczone jest więc pewnym specyficznym piętnem środkowoeuropejskim, wspólnym całej przestrzeni posthabsburskiej, tym samym urodą i atmosferą dość wyraźnie różniąc się od innych we Włoszech.
Riwiera Austriacka
W 1857 roku Austriacka Kolej Południowa skomunikowała na 582 km Triest z Wiedniem (czy może raczej odwrotnie, Wiedeń przez Bruck an der Mur, Graz, Spielfeld-Straß, Marburg an der Drau i Laibach otrzymał kontakt ze swym Pobrzeżem). W tych samych latach nad Golfo di Trieste, ok. 6 km na północny zachód od dworca kolejowego, powstała wspaniała rezydencja wzniesiona dla austriackiego arcyksięcia Ferdynanda Maksymiliana, późniejszego cesarza Meksyku. Pałac zbudowano na urwistej skale z szerokim widokiem na morze, co odzwierciedla jego imię Castello di Miramare. Kolej położyła rzecz jasna fundamenty także pod rozwój w tych stronach turystyki i popularnych wczasowisk nadmorskich w bliższym i dalszym otoczeniu miasta, między innymi na Istrii, składających się wtedy na Riwierę Austriacką.
Barcola i Costiera Triestina
Z końcem tegoż stulecia wystartowała do nowej roli podmiejskiego letniska nadmorska Barcola, rozciągnięta wzdłuż morza jakieś 3 km za dworcem kolejowym. Dziś, osiągalna z centrum reprezentacyjną Viale Miramare, tworzy ona licznie odwiedzany obszar wypoczynku świątecznego z piękną typowo miejską plażą, oraz ? po części zacienioną ? pięciokilometrową promenadą. W 1928 roku oddana została do użytku pobliska Strada Costiera jako fragment ciągu drogowego Wenecja-Fiume (obecnie Rijeka).
Dodaj komentarz