Trzcinica
Jak się żyło przed wiekami
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jak żyli nasi przodkowie można obejrzeć w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy.
Rekonstrukcja przedstawia jedną z pierwszych tak silnie ufortyfikowanych osad na ziemiach polskich, powstałych w początkach epoki brązu, ponad cztery tysiące lat temu. Także tu znajdowała się pierwsza osada zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony, odznaczająca się wpływami śródziemnomorskimi i stąd nazwa Karpacka Troja (1650-1350 r. p.n.e.).
Pradawni gospodarze
Gród broniony był wałem drewniano- ziemnym z palisadą, fosą i stromymi stokami. Mieszkali tu ludzie zajmujący się rolnictwem, hodowlą, myślistwem, rybołówstwem, tkactwem i obróbką kamieni oraz ceramiką. Ich garnki zdobione były odciskami sznura, żłobkami, guzkami i żeberkami. W osadzie znajdowały się liczne warsztaty produkcyjne. Wytwarzano w nich złotą biżuterię, wyroby z brązu, bursztynu, fajansu? Wraz ze wzrostem bogactwa mieszkańcy zbudowali nową drogę wjazdową do grodu, przebudowali i wzmocnili obwarowania. Po ich pożarze odbudowali fortyfikację i powiększyli teren osady, dobudowując podgrodzie i zabezpieczając go palisadą i fosą. Mieszkali w domach o konstrukcji zrębowej lub słupowej.
Słowiański gród
Po ponad dwóch tysiącach lat od upadku Karpackiej Troi, teren ten zasiedlili Słowianie. Wznieśli wielki gród, otoczony monumentalnymi wałami obronnymi, które jeszcze dziś w niektórych miejscach się zachowały. To stanowisko nazywane jest ?Wałami Królewskimi?. Gród funkcjonował w latach 770-1030 naszej ery. Słowianie zostawili po sobie kilkadziesiąt tysięcy przedmiotów. Zniszczenie grodu nastąpiło prawdopodobnie w wyniku ogromnego pożaru, u schyłku rządów Mieszka II w 1031 roku, lub w okresie wewnętrznych niepokojów na terenie Polski w latach 1034-1039.
Skansen archeologiczny
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Pomysłodawcą i obecnym jego dyrektorem jest Jan Gancarski. To skansen i nowoczesna placówka muzealna. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowano ponad 150 metrów wałów obronnych, dwie bramy prowadzące do grodu, sześć chat. Są wioski otomańska oraz słowiańska. Nowoczesny pawilon wystawowy mieści sale ekspozycyjną, konferencyjną i multimedialną. Jest też Sala Małego Odkrywcy przeznaczona dla przedszkolaków. W menu restauracji znajdziemy potrawy naszych przodków.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- filmik autorki
Jaslo to jessell jaselka? Trzcinica to dzienica jasla . Jessu jeszu cos gdzies blisko prawdy