Delhi
W złotej świątyni Sikhów

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Przy wejściu do głównej sali modłów każdy częstowany jest ? można jednak zrezygnować ? symbolicznym posiłkiem karah: szczyptą ryżu lub innych ziaren z warzywami i przyprawami podawaną na liściu, które spożywa się idąc do miejsca pełniącego funkcję ołtarza. Wewnątrz ani na zewnątrz świątyni nie ma posągów i innych wizerunków boga, czy tak powszechnych w Indiach bóstw. Centralne miejsce w głównej sali modłów zajmuje święta księga Guru Granth Sahib leżąca pod złoconym baldachimem ozdobionym girlandami zawsze świeżych kwiatów.
Obok niej przez cały dzień grupa muzyków wykonuje utwory i śpiewa pieśni religijne. Nierzadko wtórują im wierni. Z przodu, bliżej centralnego miejsca, siedzą przeważnie mężczyźni. Kobiety zaś w pobliżu wejścia. Jest to jednak raczej zwyczaj, niż ? jak w niektórych innych religiach ? wymóg, gdyż takiego rozdzielania płci w sikhizmie nie ma. Na noc Księga przenoszona jest do specjalnego pomieszczenia w którym, za zasłoną, znajdują się kawałki drzewa pod którym ścięto Guru Tegha Bahadura.
Świątyni od zewnątrz strzegą strażnicy w historycznych mundurach i turbanach, z muzealnymi strzelbami i kindżałami. Ma to jednak, jak się wydaje, raczej charakter dekoracyjny i symboliczny, niż rzeczywiście ochronny. Strażnicy ci chętnie bowiem ? i bezpłatnie, podobnie jak nie są pobierane opłaty za przechowanie pozostawianego przy wejściu obuwia i ewentualnie papierosów ? pozują do zdjęć. Pozwalają się również fotografować z turystami i turystkami.
Obok świątyni znajduje się duży basen otoczony kamiennymi arkadami, z brzegami, dojściem oraz schodami wyłożonymi polerowanym marmurem, podobnie jak całe najbliższe otoczenie świątyni. Gurdwara Sisganj jest jednym z miejsc kultu religijnego, które obok najważniejszych świątyń hinduizmu, islamu, chrześcijaństwa i bahaizmu koniecznie trzeba odwiedzić będąc w indyjskiej stolicy.
Dodaj komentarz