Królowy Most
Przeprawa zbudowana dla władcy
Królowy Most to niewielka wioska położona nad rzeczką Płoską na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Leży przy drodze z Białegostoku do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach.
Wdzięczną nazwę miejscowości tłumaczy legenda. Według niej król Zygmunt August odbywał jedną z licznych podróży z Warszawy do Grodna (według innej wersji jechał do Wołkowyska). Oba te miasta należały wtedy do Wielkiego Księstwa Litewskiego, obecnie leżą w granicach Białorusi. Król wraz z dworem zatrzymał się na nocleg w okolicach dzisiejszej miejscowości. W tym czasie, w ciągu jednej nocy zbudowano dla niego most na rzece Płosce, by kawalkada mogła wygodnie kontynuować podróż.
Z czasem w miejscu królewskiej przeprawy wyrosła niewielka wieś. Po raz pierwszy odnotowana w 1674 r. Wtedy nazywała się Annopol, później Janopol. We wsi był folwark, w XIX w. znajdował się w niej tartak, młyn oraz duża fabryka sukna i osiedle dla robotników. Dziś wieś ma charakter rolniczy i letniskowy.
Szlakiem Wzgórz Świętojańskich
Do Królowego Mostu warto zajrzeć wędrując pieszym czerwonym Szlakiem Wzgórz Świętojańskich. To pasmo wzgórz morenowych w Puszczy Knyszyńskiej o stromych zboczach i wysokości względnej ok. 80 m. Najwyższym ich wzniesienia jest pobliska góra św. Jana – 214 m n.p.m. Można też tu dotrzeć niebieskim Szlakiem Napoleońskim. Lub – rzecz jasna – dojechać samochodem.
Dwie świątynie
Najciekawszą budowlą w Królowym Moście jest cerkiew pw. św. Anny. Jej budowę zakończono w 1928 roku ale prace wykończeniowe trwały jeszcze dekadę. Wewnątrz ustawiono ikonostas pochodzący ze zlikwidowanej cerkwi w Grodnie. Cerkiew zbudowana jest z kamienia i jasnej cegły, ma charakter eklektyczny. Dach zdobią niewielkie wieżyczki z blaszanymi cebulastymi kopułami. Trzy są nad frontem, największa na skrzyżowaniu naw (cerkiew postawiono na planie krzyża greckiego), kolejna nad dzwonnicą. Na co dzień świątynia, jak większość cerkwi, jest zamknięta.
We wsi jest jeszcze kaplica dworna, także pw. św. Anny. Wybudowana została w 1860 roku w stylu neoklasycystycznym. Pierwotnie pełniła rolę cerkwi, od 1915 r. służy katolikom. Także była zamknięta. I dwa cmentarze – katolicki i prawosławny, na których dobrze zwrócić uwagę na stare nagrobki.
Warto wiedzieć
W fikcyjnej miejscowości o nazwie Królowy Most toczy się akcja filmów Jacka Bromskiego „U Pana Boga za piecem”, „U Pana Boga w ogródku” oraz „U Pana Boga za miedzą”. Kilka scen do tej serii nakręcono rzeczywiście w Królowym Moście, większość jednak w Supraślu, Sokółce i Tykocinie.
Dodaj komentarz