Walewice
Pałac cesarskiej metresy
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Walewice. Nazwa ta jednoznacznie kojarzy się z Maria Walewską, metresą Napoleona Bonaparte.
Mieszkała tu jako żona o pół wieku starszego Anastazego Walewskiego, szambelana króla Stanisława Augusta. Cesarza poznała w 1807 roku i stała się jego oficjalną kochanką. W 1810 r. urodziła Napoleonowi syna. Aleksander Colonna-Walewski, choć nie został oficjalnie uznany przez cesarza, ale otrzymał nieco honorów, a przede wszystkim tytuł hrabiego. Był ambasadorem Francji w Wielkiej Brytanii, ministrem spraw zagranicznych u Napoleona III, a także ministrem kultury i sztuki. Zmarł w 1868 r. w Strasburgu.
Pałac zbudowano w latach 1773-83 dla wspomnianego szambelana i jego pierwszej żony, Magdaleny z Tyzenhauzów. Zaprojektował go znany w tych czasach architekt Hilary Szpilowski, a projekt jest pomysłem w Polsce nowatorskim ? to jeden z pierwszych klasycystycznych pałaców z sięgającym pietra kolumnowym portykiem. Korpus główny, na planie prostokąta, połączony został z dwoma pawilonami arkadowymi, przeszklonymi galeriami. Obecnie znajduje się w nim hotel. Wnętrza mogą zwiedzać jedynie zgłoszone z wyprzedzeniem grupy.
W połowie XIX wieku majątek wraz z pałacem stał się własnością Grabińskich. To właśnie herb tej rodziny, Pomian, znajduje się teraz w tympanonie portyku. Grabińscy byli właścicielami majątku do 1945 r. To oni, na przełomie XIX i XX w., założyli w Walewicach istniejącą do dziś stadninę koni. Wywłaszczono ich jednak na mocy dekretu o reformie rolnej, a ziemię po części rozparcelowano, po części zamieniono w PGR ? włączając w to stadninę. Przetrwała do dziś i ? ma się dobrze. Słynie z hodowli koni angloarabskich. Organizuje aukcje, zawody hippiczne, ale też jazdy konne dla amatorów.
Po zachodniej stronie pałacu znajduje się park założony w 1886 r. przez Waleriana Kronenberga. Ma on powierzchnię 13,5 ha i płynie przezeń rzeczka Mroga. Park, ostatnio w stylu angielskim, teraz sprawia wrażenie mocno zaniedbanego. Stoi w nim sporo barokowych i klasycystycznych rzeźb.
Warto wiedzieć
W 1966 roku w pałacu kręcono zdjęcia do filmu Leonarda Buczkowskiego „Marysia i Napoleon”, odwołujący się do romantycznej historii sprzed lat. W rolach głównych wystąpili Beata Tyszkiewicz i Gustaw Holoubek.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- strona stadniny
- także o Walewicach w naszym portalu
Dodaj komentarz