Łowicz
Aleja Gwiozd na Starym Rynku
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Różne są w kraju aleje gwiazd, ale Łowicz ma szczególną. Poświęcona jest twórcom ludowym i osobom zasłużonym dla upowszechniania ludowej kultury. Znajduje to nawet uzasadnienie, bo łowickie stroje i wycinanki stały się symbolem polskiej ludowej kultury.
Aleja gwiazd, a właściwie Aleja Gwiozd – bo tak nazywa się rodzaj łowickiej wycinanki – znajduje się na chodniku południowej pierzei Starego Rynku. Między płytami trotuaru ulokowano tablice ze szkła hartowanego z „gwiozdą” dedykowaną pojedynczym osobom, matce z córkami, całym rodzinom, ale też zespołom tanecznym – od najsłynniejszego „Mazowsza” do studenckiej grupy „Promni”. W sumie od 2011 r., kiedy to zainicjowano aleję, do ubiegłego roku wmurowano 38 gwiazd, we wrześniu 2021 r. kolejne cztery. Co roku rada miejska w Łowiczu przyznaje bowiem tyle wyróźnień, po dwa w kategoriach: twórczość ludowa oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej. Nie tylko lokalnej, księżackiej, ale i z innych regionów kraju.
„Gwiozda” to wycinanka okrągła…
Są jeszcze poziome prostokątne „kodry” i składające się z dwóch pionowych pasów „tasiemki”. Tradycja łowickich wycinanek sięga II połowy XIX wieku, gdy zaczęto nimi dekorować wnętrza chałup. W latach 20. XX w. stały się samodzielnym elementem dekoracyjnym. W PRL rozpromowane jako symbol polskiej kultury ludowej.
* * *
Wiele znalazłam w sieci narzekania, że aleja jest zaniedbana, że ptaki brudzą, że liście… To prawda, niestety. O ile jednak liściom i ptakom jestem w stanie wybaczyć, to ludziom, którzy rzucają pety – już nie.
Dodaj komentarz