Radom
Łucznik, czyli w fabryce broni
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Najsłynniejszym od 90 lat radomskim zakładem przemysłowym jest Fabryka Broni ?Łucznik?.
Zakład ten powstał w 1922 roku jako Państwowa Wytwórnia Broni. Do II wojny światowej wyprodukowano w nim łącznie 466 900 szt. karabinów systemu Mauser różnych typów, około 49 tys. słynnych pistoletów VIS wz. 35, około 90 tys. rowerów ?Łucznik? ? w tym 1500 szt. na potrzeby wojska. Ponadto broń myśliwską, obrabiarki, sprzęt motoryzacyjny.
Pistolety i maszyny do szycia
W okresie wojny niemieccy okupanci zwielokrotnili produkcję. Niewielka jej część szła nielegalnie na potrzeby ruchu oporu, za pomoc któremu ? rzeczywistą i domniemaną ? kilkunastu pracowników powieszono publicznie. Po wojnie fabrykę przekształcono w Zakłady Metalowe ?Łucznik? kamuflując główną produkcję dostarczanymi na rynek maszynami do szycia i pisania. Zakłady są obecnie stare, w niektórych miejscach sypią się budynki a drogi wewnętrzne są w stanie chyba jeszcze gorszym, niż nasze drogi w ogóle. Wkrótce ? nasz zakładowy przewodnik nadal przebąkiwał o roku 2014 chociaż budowa jeszcze się nie rozpoczęła? fabryka ma się przenieść na nowe miejsce. Podane nam przy okazji liczby: 13 tys. pracowników w szczytowym okresie rozwoju ?Łucznika? ? oczywiście także z produkcją maszyn do szycia i pisania oraz obecnych około 400, wskazały na jedno ze źródeł tutejszego dużego bezrobocia. Pozostałymi był upadek innych dużych fabryk.
Nowe taśmy w starych murach
W FB ?Łucznik? ciekawa okazała się Sala Pamięci w której wystawione są egzemplarze produkowanej tu broni poczynając od pistoletów VIS po najnowszą ofertę, której fotografie i angielskie opisy znaleźliśmy również w ładnie wydanym katalogu. Spacer przez niektóre hale produkcyjne, z możliwością fotografowania tylko niektórych miejsc i obiektów, do atrakcyjnych, przynajmniej dla mnie, nie należał. Ot, zwykła fabryka metalowa, z detalami do obróbki przywożonymi na wózkach, pracującymi w procesie zamkniętym maszynami ? w tym bardzo nowoczesnymi ciągami wyraźnie nie pasującymi do tych murów.
Warto wiedzieć
Przy okazji byłem też na stadionie Broni Radom. Historycznym, zbudowanym w czynie społecznym przez pracowników Państwowej Wytwórni Broni i oddanym do użytku w 1931 roku. W jego skład wchodziło boisko piłkarskie, tor kolarski, korty tenisowe, bieżnia lekkoatletyczna, i basen. Klub Sportowy ?Broń? prowadził odnoszące sukcesy sekcje: piłkarską, bokserska i kolarską. Obecnie dobiega końca przebudowa tego stadionu.
Dodaj komentarz