Maurzyce
Skansen, czyli muzeum Ziemi Łowickiej
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Może do muzeum Ziemi Łowickiej w Maurzycach przyjechaliśmy o kilka dni za wcześnie? Skansen budzi się do życia po zimowym śnie 1 kwietnia. My byliśmy w jednym z ostatnich dni marcowych. Pogoda była piękna i spacer udany.
Bo skansen poza sezonem można zwiedzać tylko z zewnątrz. Wnętrza pozamykane, tu i ówdzie da się jednak przez okno zajrzeć do środka. Ale i tak warto przyjrzeć się zabytkowym budynkom.
W sumie jest ich tu około 40 i składają się na jakby dwie sąsiadujące, ale odrębne w charakterze wsie. Stara wieś została zorganizowana na kształt popularnej do połowy XIX w. owalnicy z centralnym placem wioskowym przy którym stoi kościół. Ten w skansenie to datowany na 1758 rok drewniany kościół z Wysokienic, jeden z najnowszych nabytków muzeum. Nowa wieś jest rekonstrukcją ulicówki ? tak organizowano zabudowę od połowy XIX stulecia. I tu, i tu budynki mieszkalne oraz inwentarskie ustawiono w gospodarstwa ? w starej wsi jest ich trzy, w nowej pięć oraz trzy wolnostojące budynki mieszkalne. W jednej z chałup urządzono szkołę wiejską i mieszkanie nauczycielki z okresu międzywojennego. Układ przestrzenny uzupełniają kapliczki przydrożne. Pośrodku, miedzy wsiami stoi wiatrak ? koźlak.
Trochę na uboczu znajduje się ciekawa ekspozycja związana z ochotniczymi strażami pożarnymi: zrekonstruowana kamienno-ceglana remiza oraz spora kolekcja wozów bojowych z różnych czasów tuż obok, pod wiatą.
Warto wiedzieć
Skansen we wsi Maurzyce jest filią muzeum w Łowiczu. Powstał w końcówce lat 70. ubiegłego wieku staraniem Henryka Świątkowskiego, etnografa i kierownika łowickiego muzeum. Ważnego wsparcia temu przedsięwzięciu udzielił Stanisław Lorentz, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Ekspozycję udostępniono publiczności w 1985 roku.
Dodaj komentarz