Braşov
We wnętrzu Czarnego Kościoła

Nie ma tu Wawelu, ani innego zamku. Potężny gotycki Czarny Kościół może jednak z powodzeniem konkurować z krakowską katedrą. Bo 320-tysięczny Braszów, trzecie pod względem wielkości i liczby mieszkańców miasto Rumunii, porównywany jest właśnie z Krakowem.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Braşov. We wnętrzu Czarnego Kościoła
Najważniejszą i najcenniejszą świątynią miasta jest wspomniany już późnogotycki, trzynawowy Czarny Kościół ? Biserica Neagra. Największa świątynia gotycka w tym regionie Europy i najdalej wysunięta w niej na wschód.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Nie ma tu Wawelu, ani innego zamku. Potężny gotycki Czarny Kościół może jednak z powodzeniem konkurować, chociaż nie wnętrzem, z krakowską katedrą.

Bo 320-tysięczny Braszów (Braşov), trzecie pod względem wielkości i liczby mieszkańców miasto Rumunii, porównywany jest właśnie z Krakowem. Nie tyle może ze względu na zabytkowe mury, baszty i świątynie czy rozległy Piaţa Sfatului ? rynek, ile z powodu atmosfery, tradycji miasta rzemieślniczo-kupieckiego oraz kultury.

Najważniejszą i najcenniejszą świątynią miasta jest wspomniany już późnogotycki, trzynawowy Czarny Kościół ? Biserica Neagra. Największa świątynia gotycka w tym regionie Europy i najdalej wysunięta w niej na Wschód. Z metryką od 1385 roku, ale w obecnej postaci z końca XV w. Nazwę zawdzięcza osmaleniu jego ścian przez pożar. I pomimo usunięciu później jego śladów, zachowujący ją nadal. Posiada 65 metrowej wysokości wieżę, 6 portali w różnych stylach architektonicznych od gotyku po renesans. A kamienne przypory zdobią rzeźbione posągi świętych.

Wewnątrz zachowała się, pomimo przekształcenia podczas Reformacji świątyni z katolickiej na protestancką, m.in. część późnogotyckich, z widocznymi wpływami Renesansu fresków. Ponadto neogotycki ołtarz z trzema oryginalnymi tablicami ze skrzydeł XV-wiecznego, przepięknego gotyckiego Ołtarza Marienburskiego oraz brązowa chrzcielnica z 1472 roku. Chlubą katedry jest kolekcja blisko 120 orientalnych, głównie XVII ? wiecznych anatolijskich kobierców. To wota ? dary dziękczynne ówczesnych kupców w podziękowaniu za szczęśliwy powrót z wypraw na Wschód. Tego rodzaju wota widziałem w wielu starych siedmiogrodzkich świątyniach. Znawcy bardzo wysoko oceniają również katedralne organy z 1839 roku o 4 tys. piszczałek, na których grane są co tydzień koncerty.

Warto wiedzieć

Braszów to nie tylko zabytki czy pełne uroku miejsca i zaułki Starówki. Jest to tętniące życiem miasto, z bogatą ofertą kulturalną oraz innymi atrakcjami turystycznymi. Z  niezliczonymi dobrymi restauracjami, barami, kawiarniami, pubami, klubami itp. o sympatycznej atmosferze. Wiele z nich znajduje się w rynku, lub przy wychodzących z niego ulicach. Przy czym jest to miasto dosyć rozległe ? do znajdującego się na jego krańcach luksusowego hotelu jechaliśmy z centrum ponad kwadrans ? oraz nowoczesne. Nic dziwnego, że przyjeżdżają do niego chętnie cudzoziemcy. Wśród nich coraz liczniej Polacy, którzy po latach przerwy zaczynają ? słusznie ! ? ponownie odkrywać piękno i uroki Rumunii.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij