Londyn
Westminster szykuje się do ślubu

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Książę William i jego narzeczona, Kate Middleton, mają zamiar się pobrać. Ceremonia zaślubin odbędzie się 29 kwietnia 2011 roku. Książę William podąży w ślady swych dziadków i pradziadków biorąc ślub w w Opactwie Westminsterskim (Westminster Abbey).
20 listopada 1947 roku księżniczka Elżbieta, późniejsza królowa Elżbieta II, poślubiła księcia Filipa Mountbattena (później Księcia Edynburga) w Opactwie Westminster. Była ona dziesiątą panną młodą z rodziny królewskiej, która wzięła tam ślub. Kilka lat po drugiej wojnie światowej, ze względu na oszczędności liczba dodatkowych miejsc na ślubie Elżbiety była ograniczona, a w ceremonii udział wzięło około 2 tysiące gości. Jej rodzice również wstąpili w związek małżeński w tym miejscu 26 kwietnia 1923 roku.
Opactwo gości ponad milion zwiedzających rocznie, a także tysiące osób, które codziennie przybywają tu na mszę. Królowie, królowe, mężowie stanu, żołnierze, poeci, kapłani, bohaterowie i łotrzy – Opactwo Westminster to żywy obraz brytyjskiej historii. Ale Opactwo Westminster związane jest nie tylko z Wielką Brytanią – jest ono często opisywane jako „parafia świata” ze względu na swoje związki z tak wieloma krajami.
Historia obecnego budynku, jednej z najważniejszych budowli gotyckich w kraju, sięga ponad 700 lat. Budowę opactwa rozpoczął Henryk III w roku 1245, ale na terenie tym pierwsi osiedlili się benedyktyńscy mnisi w połowie dziesiątego wieku. Katedra jest kościołem koronacyjnym od roku 1066, czyli roku koronacji Wilhelma Zdobywcy, a także miejscem spoczynku 17 monarchów.
W kościele i klasztorach Westminsteru pochowanych jest ponad 3 tys. osób. Znajduje się tam ponad 600 pomników, w tym Grób Nieznanego Żołnierza, hołd złożony nie tylko poległym w pierwszej wojnie światowej, ale także milionom ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych.
Dodaj komentarz