Londyn
Westminster szykuje się do ślubu

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jedną z najbardziej znanych części Opactwa Westminster jest Poets’ Corner (Zakątek Poetów) w południowej nawie poprzecznej. Początkowo nie było to wcale miejsce pochówku znanych pisarzy, dramaturgów i poetów – Geoffrey Chaucer został tam pochowany jako pierwszy, ponieważ pracował wcześniej jako nadzorca budowlany pałacu Westminster, a nie dlatego, że napisał Opowieści Kanterberyjskie. Wiadomo również, że pochówek lub upamiętnienie twórcy mogło nastąpić wiele lat po śmierci. Na przykład Lord Byron, którego styl życia był źródłem skandali mimo uznania, jakim cieszyła się jego poezja, zmarł w roku 1924, ale pomnik postawiono mu dopiero w roku 1969. Nawet Szekspir, pochowany w mieście Stratford-upon-Avon w roku 1616, musiał poczekać aż do roku 1740 na swój pomnik w Zakątku Poetów.
Najsłynniejsi pochowani tu twórcy to poeci – John Dryden, Tennyson, Robert Browning i John Masefield, oraz pisarze – Dr Samuel Johnson, Charles Dickens, Richard Brinsley Sheridan, Rudyard Kipling i Thomas Hardy. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się grób Dickensa.
Twórcy, którzy posiadają tu swoje pomniki, choć pochowani są gdzie indziej, to między innymi poeci – John Milton, William Wordsworth, Thomas Gray, John Keats, Percy Bysshe Shelley, Robert Burns, William Blake, T.S. Eliot i Gerard Manley Hopkins, oraz pisarze – Samuel Butler, Jane Austen, Oliver Goldsmith, Sir Walter Scott, John Ruskin, Charlotte, Emily i Anne Bronte, Henry James i Sir John Betjeman.
Warto wiedzieć
* Opactwo oferuje audioprzewodniki w języku polskim. Angielską wersję przewodnika czyta laureat Oscara Jeremy Irons.
* Specjalne wycieczki prowadzą kościelni w języku angielskim, dla pojedynczych osób i grup rodzinnych. Zaczynają się one przy północnych drzwiach, trwają ok. 90 minut i obejmują zwiedzanie kaplicy, w której mieści się grobowiec Św. Edwarda Wyznawcy, grobowców królewskich, Zakątka poetów, krużganków i nawy katedralnej. Cena: 3 funty za osobę (oprócz opłaty za wejście. Bilet normalny – 15 funtów).
* W niedziele Opactwo otwarte jest tylko dla celów religijnych
* Miłośnicy muzyki powinni koniecznie wybrać się na nabożeństwo wieczorne i za darmo wsłuchać się w pieśni w wykonaniu znakomitych chórzystów Opactwa Westminster.
Dodaj komentarz