Gniewino
Widoki z „Kaszubskiego Oka”
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na skraju górnego zbiornika elektrowni szczytowo pompowej nad jeziorem Żarnowieckim, na wzgórzu, 113 m n.p.m. stoi niezwykła wieża widokowa.
Stalowo-linowa konstrukcja ma kształt wydłużonej klepsydry, a jej trzon obiegają spiralne schodki. Jest ich 212. Ale na szczyt można wyjechać także windą! Taras widokowy to okrągła platforma położona na wysokości 36 m od poziomu gruntu (cała wieża ma 44 metry) i prawie 150 nad poziomem morza, które zlewa się prawie z niebem na północnym horyzoncie.
Panorama jest przepiękna. Widać stąd doskonale górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej ponad jeziorem Żarnowieckim, zamknięty tamą, i samo jezioro Żarnowieckie, na którego przeciwległym brzegu dostrzec można resztki niedoszłej elektrowni atomowej. Na południu morenowe wzgórza porośnięte lasem, kwitnące o tej porze roku rzepakowe zagony, łąki, pola, drogi. Kręcą się wiatraki na farmie wiatrowej, złożonej aż z 18 małych elektrowni. Bardzo ładnie.
Teren wokół wieży jest parkiem rodzinnej rozrywki (wstęp przez kołowrotek po wrzuceniu dwuzłotówki). Są tu alejki i rabatki, restauracja, pole do mini-golfa, plac zabaw ? statek piratów, ścieżka zdrowia, pole szachowe oraz samochodziki akumulatorowe. Są też naturalnych rozmiarów dinozaury. Jednym słowem ? wszystkiego po trochu. Park ma ponad cztery hektary. W sezonie jest otwarty od rana do wieczora.
Warto wiedzieć
* W wieży znajduje się punkt informacji turystycznej. I kasa, bo zarówno wjazd, jak i wejście na wieżę płatne są osobno.
* Kompleks „Kaszubskie oko” otwarto w 2006 roku.
Kiedyś można było spacerować po koronie wału nad sztucznym zbiornikiem, a teraz podobno ogrodzili i nie można. Ruiny elektrowni warto obejrzeć z bliska, nie tylko przez jezioro. Przygnębiające wrażenie.