Katmandu
Widziałem Żywą Boginię
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Dwupiętrowy pałac z cegieł, z przepięknie rzeźbionymi drzwiami i oknami, byłby tylko jednym z wielu godnych uwagi zabytków stolicy Nepalu ? Katmandu, gdyby nie fakt, że od chwili zbudowania go w 1757 roku jest siedzibą Żywej Bogini Kumari, ewenementu w skali światowej.
W panteonie bóstw hinduistycznych zajmuje ona ważne miejsce. Według jednej interpretacji jest wcieleniem bogini Durga, która odniosła zwycięstwo nad bawołem-demonem Mahi-Sashurem. Warto dodać, że coroczny najważniejszy w hinduizmie festiwal Durga Puja upamiętniający to zwycięstwo, a obchodzony we wrześniu-październiku także w Indiach jako Dussehra, trwa 15 dni, z czego na 8 zamykane są urzędy i szkoły.
Bogini Durga jest jednym z wcieleń Parvathi ? małżonki najważniejszego z bogów ? Sziwy, Według innej interpretacji to bogini Kumari, stanowi bezpośrednie wcielenie Parvathi. Inne przekazy mówią, że Kumari jest wcieleniem bogini Kali, która także, dziś budzi przerażenie wiernych, małżonki Sziwy lub innej jego żony Bnogawati. Kult bogini-dziewicy Kumari liczy co najmniej kilka wieków, Ale ?ożywił? ją król Jaya Prakash Malla (1735-68). Wokół związanych z tym okoliczności też nie brak różniących się w szczegółach wersji mitów.
Faktem jest, że od jego czasów wybierana jest starannie Żywa Bogini Kumari. Wybierana dosłownie ? spośród trzy-, czteroletnich dziewczynek z buddyjskich (a nie jak wydawałoby się powinno być, hinduistycznych) newarskich rodzin złotników zamieszkujących Patan ? jedno z trzech historycznych, królewskich miast w Dolinie Katmandu. Dziś stanowiące ze stolicą właściwie jeden organizm, gdyż dzieli je tylko niezbyt szeroka święta rzeka Bagmati, tak jak nasze Bielsko-Białą rzeczka Biała.
Kandydatka na żywą boginię musi spełniać wiele warunków. Jej ciało porównywane jest z 32 wzorcami. Horoskop badany przez astrologów jeszcze do niedawna, gdy Nepal był królestwem, musiał być zgodny z horoskopem panującego króla. Niezbędna jest nieprzeciętna uroda, inteligencja, brak bojaźni i wiele innych cech. Wybrana kandydatka zastępuje poprzedniczkę, gdy nadejdzie kres jej boskości: z jej ciała wypłynie pierwsza krew ? w związku z rozwojem fizjologicznym bądź w rezultacie np. skaleczenia.
Los tych ?żywych bogiń?, niezmienny od około już 250 lat, z europejskiego punktu widzenia, jest nie do pozazdroszczenia. Żywa Bogini Kumari staje się więźniem pałacu ? buddyjskiego klasztoru. Opuszcza go tylko 7 razy w roku, aby wziąć udział w ważnych festiwalach. Podczas święta Indra Jatra, kończącego okres monsunowy i poświęconego bogowi niebios, władcy gromów i deszczu Indrze oraz Żywej Bogini Kumari, jest ona obwożona w malowniczej procesji drewnianym wozem-świątynią po ulicach Katmandu. Towarzyszą jej dwaj młodzi chłopcy symbolizujący bogów Bhajrawę i Ganesę.
Dodaj komentarz