Szydłów
Wieś miejskimi murami otoczona

Okres największej świetności Szydłowa przypada na wiek XIV, kiedy to Kazimierz Wielki otacza je murami i buduje zamek obronny. Pierwotna długość murów wynosiła 1080 m, dziś oglądamy ok. 700 m, ale co bardzo istotne – w „jednym kawałku”.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Teresa Pąkowa
Szydłów. Wieś miejskimi murami otoczona
Do miasta prowadziły trzy bramy: krakowska, opatowska i wodna. Do naszych czasów dotrwała tylko krakowska.
  • Szydłów. Wieś miejskimi murami otoczona
  • Szydłów. Wieś miejskimi murami otoczona
  • Szydłów. Wieś miejskimi murami otoczona
  • Szydłów. Wieś miejskimi murami otoczona
  • Szydłów. Wieś miejskimi murami otoczona
  • Szydłów. Wieś miejskimi murami otoczona
  • Szydłów. Wieś miejskimi murami otoczona
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dzisiejsza wieś Szydłów w województwie świętokrzyskim do 1869 r. była miastem. I to nie byle jakim. Prawa miejskie uzyskał bowiem Szydłów w 1329 r. od króla Władysława Łokietka. Radzę więc jak najszybciej wybrać się tam i poczuć atmosferę średniowiecznego miasta.

Okres największej świetności Szydłowa przypada na wiek XIV, kiedy to Kazimierz Wielki otacza je murami i buduje zamek obronny. Pierwotna długość murów wynosiła 1080 m, dziś oglądamy ok. 700 m, ale co bardzo istotne ? w ?jednym kawałku?. W obrębie murów miejskich Kazimierz Wielki funduje kościół (gotycki) pw. Św Władysława. Jest to jeden z dwunastu kościołów pokutnych za śmierć księdza Baryczki. Obok kościoła dzwonnica ?przytulona? do murów miejskich – pozostałość dawnej baszty.

Od XV w. następuje w Szydłowie rozwój rzemiosł różnych, zwłaszcza sukiennictwa. Miasto czerpie dochody także z handlu, wraz z jego rozwojem napływa ludność żydowska. Świadectwem jest szesnastowieczna synagoga, w której mieści się teraz muzeum judaików. Można w niej zobaczyć również modele rzeźb Kazimierza Zemły –  ?Mojżesz? i ?Król Dawid Psalmista?.

Do miasta prowadziły trzy bramy: krakowska, opatowska i wodna. Do naszych czasów dotrwała tylko krakowska. W XIV/XV w. za murami miejskimi powstaje kościół pw. Św. Ducha /obecnie ruina/ i gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych. W tym ostatnim w latach pięćdziesiątych ub. wieku odkryto pozostałości polichromii ściennych z ok. 1375 r. Nastąpiło to przypadkiem. Zapaliła się więźba dachowa i pod wpływem temperatury niejako stopiły się późniejsze tynki i malowidła, odsłaniając pierwotną polichromie.

Miasto było kilkakrotnie niszczone. Bardzo ucierpiało w czasie najazdu Rakoczego i podczas potopu szwedzkiego. Druga wojna światowa spowodowała niemal całkowite zniszczenie budynków w rynku i pobliskich uliczkach, częściowo uszkodzono kościół farny św. Władysława i mury miejskie. Po wojnie miejscowość została odbudowana.

Teraz trwają intensywne prace rewitalizacyjne w rynku ? zmieniana jest nawierzchnia z asfaltowej na kostkę, ratusz ma dostać wieżę, której po wojnie nie odbudowano. Prowadzone są prace naprawcze murów, ale nie są to prace konserwatorskie w ramach istniejącej substancji, mury są uzupełniane do pierwotnej wysokości flanki ? wręcz nadbudowywane. Wszystko jest pod nadzorem konserwatorskim, ale porównując stare odcinki murów, z odnowionymi, trudno się oprzeć wrażeniu, że powstaje ogromna makieta. Z pewnością te dzisiejsze ?stare? kawałki też kiedyś były konserwowane, ale czas nadał im cech autentyczności i dostojeństwa. Za ileś lat odnawiane dzisiaj mury zapewne też nabiorą patyny.

Od kilku lat odbywają się tu plenery malarskie i rzeźbiarskie. Warsztaty, zwłaszcza rzeźby w drewnie pozostawiają swój ślad w miejscowości. Prowadzone są tematycznie; powstają na wolnym powietrzu galerie wielkich postaci: to królowie polscy, święci, aniołowie. Szydłów to również stolica polskiej śliwki, w okolicy jest ponad tysiąc sadów. Święto Śliwki obchodzone we wrześniu jest okazją do zaprezentowania różnych odmian tych owoców.

Dodano: 22 lipca 2011; Aktualizacja 7 czerwca 2020;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij