Kraków
Mury obronne Starego Miasta

Przeszliśmy 1,5 km od Wzgórza Wawelskiego przez Główny Rynek do Barbakanu słuchając historii omawianej przez przewodnika. Na dłużej zatrzymaliśmy się przy pozostałościach miejskich fortyfikacji.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Waldemar Rusek
Kraków. Mury obronne Starego Miasta
Na zdjęciach jest brama Floriańska, Barbakan i Baszta Stolarzy z murem gdzie malarze wystawiają i próbują sprzedać swoje obrazy.
  • Kraków. Mury obronne Starego Miasta
  • Kraków. Mury obronne Starego Miasta
  • Kraków. Mury obronne Starego Miasta
  • Kraków. Mury obronne Starego Miasta

Kiedyś Kraków był ogrodzony murami obronnymi i fortyfikacjami. Pierwsze potwierdzone informacje o murach Krakowa znajdują się w przywileju księcia Leszka Czarnego z roku 1285, w którym zezwala mieszczanom na budowę murów.

W roku 1287 i 1288 miasto obroniło się przed najazdem Tatarów i mury obronne spełniły swoje zadanie. Księgi miejskie wymieniają po roku 1300 mur miejski, który otaczał miasto od północy, wschodu i zachodu, a od południa płynęła jako fosa odnoga Wisły. Potem z roku 1307 wymieniono Bramę Floriańską i następne bramy. W XIV wieku połączono mury miasta z obwarowaniami zamku królewskiego. Budowa fortyfikacji objęła baszty, bramy, fosy. Na początku XV wieku zaczęto wznosić drugi zewnętrzny mur. W roku 1498 przed Bramą Floriańską zbudowano Barbakan i w tym okresie przebudowano wiele baszt.

Potem mury stały się niepotrzebne…

W wiekach XVI- XVII obiekty obronne przystosowywano do działań artyleryjskich. Wtedy to zbudowano przylegające do murów obronnych arsenały. Arsenał Miejski między Basztą Ciesielską i Stolarską zbudowano w roku 1565. Arsenał Królewski przy bramie Grodzkiej ukończono za panowania Władysława IV w roku 1643. Do roku 1655 Kraków miał zadbane fortyfikacje. Ale później do murów obronnych dobudowywano różne budynki. W końcu XVII wieku i cały wiek XVIII trwała naprawa murów i postępowała ich dewastacja. Ostatni szturm na Kraków został odparty w roku 1768, gdy Rosjanie atakowali Bramę Floriańską.

Z przykrością muszę napisać że w roku 1804 Kraków został ogłoszony miastem otwartym. Austriacki cesarz Fryderyk I wydał dekret o rozbiórce krakowskich murów obronnych i baszt, jako nie przydatnych do celów obronnych. Północny odcinek murów, zwany odcinkiem floriańskim, uratował Feliks Radwański w roku 1817. Składa się on z Bramy Floriańskiej i trzech baszt: Ciesielskiej, Stolarskiej i Pasamoników, łączącego je muru o długości przeszło 170 metrów oraz z Barbakanu.

A kiedyś była to potęga

Obwód krakowskich murów obronnych przypominał kształt gruszki, a na węższym końcu, na południu był Wawel. Powierzchnia miasta wewnątrz murów wynosiła 58,5 ha. Długość obwarowań wynosiła 2700 i 3400 m. Grubość od 2,2 do 2,7 m a wysokość 9,5 m. Od strony miasta była uliczka, która ułatwiała komunikację obrońcom i umożliwiała dostęp do każdego fragmentu obwarowań. W sąsiedztwie murów stał też kościół Mariacki. Jego wieża należała do miasta i w niej trzymano stałą wartę.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

 

Komentarze: 1

    amara, 14 grudnia 2020 @ 21:52

    Spójrzcie na Floriana z bramy Floriańskiej. Jakże jest uroczy!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij