Skiatos
Wokół muzeum Papadiamantisa

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Stromymi i wąskimi uliczkami przeciskamy się na wzgórze, na którym wznosi się cerkiew św. Mikołaja. Obok cerkwi stoi wysoka wieża zegarowa. Z tego miejsca rozciąga się piękna panorama na zatokę i miasto.
Wszystkie niemal domy pokryte są czerwonymi dachami i robi to wrażenie. Stąd również widać krótki pas startowy lotniska. Na Skiatos warte odwiedzenia są jeszcze inne cerkwie i monastery ale na to trzeba mieć dość dużo czasu. Żeby zobaczyć to co najważniejsze na wyspie, należałoby tu spędzić kilka dni. Na pewno trzeba zobaczyć klasztor Evangelistria i Kounistria i zajrzeć do ruin fortecy Kastro z XVI w. Te obiekty znajdują się poza terenem miasta.
Schodzę ze wzgórza, zagłębiam się w zawiłe uliczki. Mam tylko dwie godziny, więc nie wiadomo od czego zacząć i gdzie skończyć. Przy jednej z uliczek dostrzegam bardzo ładny dom, a jest to muzeum Aleksandra Papadiamantis.
Aleksander Papadiamantis był jednym z najbardziej szanowanych pisarzy greckich, autorem licznych opowiadań i powieści. Urodził się tu, na Skiatos, w 1851 r. Wychowywał się pośród licznego rodzeństwa. Nauki pobierał w Chalkida i Pireusie a następnie w Atenach. Przez kilka miesięcy był w Agio Oros, ale nie dla niego było życie mnicha. Chodził jakiś czas na wydział filozoficzny na uniwersytecie w Atenach ale nauk nie skończył z powodu ubóstwa i złego stanu zdrowia. Będąc na uczelni zaczął robić tłumaczenia z francuskiego i angielskiego. Jego kondycja finansowa trochę się poprawiła, a za tym przyszła wielka rozrzutność. Dość hulaszczy tryb życia doprowadził do jego przedwczesnej śmierci. Był człowiekiem niedostępnym, izolującym się od środowiska. Nie miał wielu przyjaciół. W 1908 r. wrócił na wyspę i kontynuował tłumaczenia aby zarobić na życie. Gdy zmarł w 1911 r. mieszkańców wyspy ogarnął smutek. Na jego cześć pisano wiersze i piosenki, a jego utwory opublikowano dopiero po śmierci.
Warto wiedzieć
Dom, o którym mowa, jest dwukondygnacyjny a został zbudowany przez dziadka Papadimantisa w latach 1850 -60. Na parterze znajduje się muzeum Skiatos, na piętrze izby poświęcone życiu i twórczości pisarza.
Dodaj komentarz