Korfu
Bardzo ładnie, tylko te śmieci…
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Korfu jest położoną najdalej na północ wśród wysp Morza Jońskiego. Leży pomiędzy Włochami a wybrzeżem Grecji i Albanii.
Jej powierzchnia ma około 592 km kw. Zamieszkuje ją około 110 tys. ludzi, z których około 35 tys. w mieście Korfu.
Trochę historii
Wyspa Kerkyra – tak w starożytności nazywała się Korfu, skolonizowana została przez Korynt w połowie VIII wieku p.n.e. Dążąc do niepodległości, stale miała jakieś zatargi z władcami nad nią panującymi. W obliczu wyprawy Kserksesa w latach 480-479 p.n.e., Kerkyra zachowała neutralność a tym samym opowiedziała się po stronie perskiej. W wyniku pokoju zawartego po I wojnie iliryjskiej w latach 229-228 p.n.e. znalazła się pod panowaniem rzymskim.
W następnych latach wyspa znajdowała się pod rządami Rzymu, Bizancjum i Wenecji. Po rozwiązaniu Republiki Weneckiej przez Napoleona, w latach 1800-07 Korfu była częścią Republiki Siedmiu Wysp, państwa zależnego od Rosji i Turcji. Po Kongresie w Tylży Korfu zostało przekazane Francji, a po kongresie wiedeńskim było pod panowaniem Anglii do roku 1864. Potem wyspa stała się częścią Grecji. Od połowy XIX w. stała się popularnym miejscem wypoczynku Austriaków, Francuzów i Włochów. Dlatego znajdują się ich wspaniałe pałace np. Pałac cesarzowej Sisi.
Turystyczne dziś
Dziś 65 proc. powierzchni wyspy zajmują użytki rolne, z czego połowę zajmuje uprawa oliwek. Pozostałe to między innymi winnice, plantacje cytrusów i pastwiska. Bardzo duże znaczenie dla wyspy ma turystyka. Korfu jest każdego roku odwiedza ponad milion turystów. Turystów jest wielu, ale i dużo generują śmieci, z czym Korfu już dziś trudno sobie radzi. Śmieci zalegają w wielu śmietnikach.
Miasto odnowiono w roku 1994 z okazji spotkania przywódców Unii Europejskiej. W roku 2007 stare miasto Korfu wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest tu morski port pasażerski i międzynarodowe lotnisko. Są częste połączenia promowe przez Morze Jońskie ze stałym lądem Grecji i Włoch.
Spacerkiem do twierdz i ratusza
My przypłynęliśmy tu promem (o rejsie piszę w osobnym artykule). Zwiedzanie miasta Korfu rozpoczęliśmy od Pontikonissi ( Mysia Wyspa), wizytówki Korfu. W pobliżu jest lotnisko, więc można zaobserwować lądujące samoloty. Potem poszliśmy w stronę Starej i Nowej Twierdzy. Twierdze wybudowali Wenecjanie: Starą w roku 1546, a Nową na półwyspie w roku 1577. Nową twierdzę od lądu oddziela fosa a łączy most. W fosie można zobaczyć licznie zakotwiczone łódki, motorówki itd. W czerwonym murze znajduje się brama wejściowa, a na terenie fortecy – kościół z XIX w.
A tak wygląda z tyłu auto SEAT z ostatniego zdjęcia w artykule .