Gastouri
Wakacyjna rezydencja cesarzowej Sisi

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pomysłodawczynią i fundatorką pałacu Achilion na wyspie Korfu w miejscowości Gastouri była austriacka cesarzowa Elżbieta Bawarska zwana Sisi (też Sissi).
Elżbieta Amelia Eugenia von Wittelsbach, księżniczka Bawarii, urodziła się w Wigilię, 24 grudnia 1837 roku w Monachium. Przyszła na świat w rodzinie księcia Maksymiliana Bawarskiego. Ponieważ rodzice nie liczyli na to że wyjdzie za mąż za dobrą partię, toteż nie przykładali zbyt wielkiej wagi do starannego wykształcenia Sisi. Ona też nie przywiązywała wiele wagi do nauki.
Niespodziewany zwrot
W sierpniu 1853 matka Elżbiety zabrała ją i jej siostrę Helenę do austriackiego kurortu Bad Ischl. Helena była przeznaczona na żonę cesarza Franciszka Józefa i miały tam odbyć się ich zaręczyny. Jednak młody Franciszek Józef zakochał się w szesnastoletniej Sisi. Po powrocie Sisi uzupełniała edukację żeby sprostać stanowisku cesarzowej. Również uczyła się historii Austrii i Węgier.
Na przeszkodzie do ślubu stało ich bliskie pokrewieństwo. Matka i ojciec Elżbiety byli kuzynami a jej matka była siostrą przyszłej teściowej. Czyli Franciszek Józef i Elżbieta też byli kuzynami. Jednak papież zgodził się na ślub który odbył się 24 kwietnia 1854 roku.
Trudno dogadać się z teściową…
Po zaślubinach trudno było nowej cesarzowej poddać się etykiecie dworskiej. Niełatwa była też relacja z teściową, Zofią, która pilnie śledziła każdy krok Sisi zwracając jej uwagę, a najczęściej matkę popierał mąż. Elżbieta nie cieszyła się popularnością na dworze wiedeńskim, gdzie mało rozmawiała ze względu na obcy jej język, a używano tu francuskiego.
Po licznych sprzeczkach z teściową i niepokoju gdy cesarz był na wojnie walcząc na froncie włoskim, cesarzowa znalazła spokój i ucieczkę od rzeczywistości w długich spacerach i przejażdżkach na koniu. W roku 1860 u cesarzowej rozpoznano gruźlicę i cierpiąca na depresję, cesarzowa miała powód, żeby wyjechać w pierwszą swoją podróż na Maderę i Korfu.
Ambasadorka Węgier
Pod presją niechęci kół dworski do cesarzowej, zwróciła ona swoja sympatie w kierunku Węgrów. Fascynację te cesarzowa zawdzięczała nauczycielowi historii Austrii i Węgier, profesorowi Homoky i damie dworu Idzie Ferenczy. W tym czasie Węgrzy zaczęli wysuwać żądania wobec cesarza. Sisi znudzona sprawami politycznymi i intrygami dworskimi zaczęła uczyć się języka węgierskiego a interesy dążących do suwerenności Węgier stały się dla niej ważne.
Choć Sisi nie prowadziła polityki prowęgierskiej to jednak dzięki niej spełniono węgierskie postulaty i doprowadzono do koronacji cesarza w Budapeszcie. Cesarzowa miała duży wpływ na powstanie państwa Austro- Węgier. Na Węgrzech przebywała w Pałacu Myśliwskim położony w mieście Gödöllő, ok. 25 km na północny wschód od Budapesztu. Byłem tam w parku tego pałacu i w parku Pałacu Schönbrunn oraz przed pałacem Hofburg w Wiedniu.
Kapryśna cesarzowa
Cesarzowa od początku była popularna wśród prostych ludzi chociaż czasem mieli pretensje, że zbyt dużo pieniędzy wydaje na konie i budowę nowych pałaców. Ponadto nieakceptowane było picie przez nią piwa i palenie papierosów. Niespełniona jako matka, bo odebrano jej dzieci i przekazano na wychowanie babce Zofii, a i z Franciszkiem Józefem niemal wszystko ją dzieliło. Mimo to cesarz kochał ją i spełniał jej prośby. Finansował zakup koni czystej krwi i pokrywał koszty budowy i urządzania jej licznych rezydencji podczas podróży po Europie.
Dodaj komentarz