Gödöllő
Największy pałac na Węgrzech

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pałac znajduje się w mieście Gödöllő, 25 kilometrów od Budapesztu. Jadąc do stadniny braci Lazar na pokaz jazdy konnej i nie tylko, po drodze wstąpiliśmy na mały spacerek. Nie było czasu na więcej.
Miejscowość Gödöllő została wymieniona w XIV w., ale do chwili nabycia jej przez Antala Grassalkovicha I nie odgrywała większej roli w historii kraju. Grassalkovich był wybitnym przedstawicielem nowej arystokracji, jaka ukształtowała się po wypędzeniu Turków osmańskich z Węgier. Żył w latach 1694-1771. Z niższego chorwackiego ziemiaństwa trafił na dwór wiedeński, gdzie należał do zaufanych cesarzowej Marii Teresy.
W rękach możnego rodu
W latach 1735-45 Antal Grassalkovich zbudował pałac w Gödöllő jako trójskrzydłowe założenie z wewnętrznym dziedzińcem. Później pałac rozbudowano. Budowa i rozbudowa były wymuszone pozycją jej właściciela. Otrzymał on w roku 1732 tytuł barona a w roku 1743 tytuł hrabiego. Marię Teresę i grafa Grassalkovicha łączyła spora zażyłość. Cesarzowa urządziła sobie w jego pałacu szereg pokoi żeby w nich zamieszkać na krótko w roku 1751.
Antal Grassalkovich pozostawił pałac w spadku synowi Antalowi Grassalkovichowi II (1734-94). Jako książę od roku 1784 przebywał poza pałacem. Zlecił kilka remontów ale majatkiem zarządzał kasztelan. Bogata kiedyś rezydencja popadła w długi, które przeszły na Antala Grassalkovicha III (1771-1841). Książę powiększył jeszcze zadłużenie posiadłości która po roku 1796 znalazła się pod zarządem przymusowym. Na początku lat 20. XIX w. Antal Grassalkovich III zarządził przekształcenie barokowego ogrodu na park krajobrazowy. Zaczął w pałacu bywać i często podejmował polityka i reformatora Istvána Széchenyiego.
Domena cesarzowej Sissi
W roku 1850 posiadłość kupił bankier György Sima, który w roku 1864 sprzedał ją pewnemu bankowi belgijskiemu. W roku 1866 pałac był wykorzystywany jako szpital dla rannych żołnierzy walczących w wojnie prusko-austriackiej. W tym czasie odwiedziła go po raz pierwszy austriacka cesarzowa Elżbieta zwana Sissi. Wyraziła chęć nabycia pałacu, ale ze względu na koszty wojny cesarz nie wyraził zgody.
W roku 1867 powstały Austro-Węgry. 15 marca rząd Węgier złożył przysięgę wierności Franciszkowi Józefowi I a w czerwcu nastąpiła koronacja Franciszka Józefa I. Pałac Grassalkovichów, który spodobał się Sissi, kupiło państwo węgierskie i przekazało jako prezent koronacyjny królowi Węgier i jego małżonce. Z okazji koronacji pałac został odrestaurowany, a park zalesiono. Poprowadzono w pobliżu pałacu linię kolejową a dla rodziny królewskiej przygotowano specjalną poczekalnię. Później pałac wyposażono w roku 1874 w oświetlenie gazowe, a w roku 1898 w elektryczne. Obok ogrzewania z kominków i pieców zainstalowano ogrzewanie gorącym powietrzem.
Niesforna właścicielka
Pałac stał się ulubioną rezydencją austriackiej cesarzowej i węgierskiej królowej, pochodzącej z Bawarii, Elżbiety znanej jako Sissi. Podobno spędziła tu ponad 2 tys. dni, przeważnie wiosną i jesienią.
Cesarzowa nie była zbytnio lubiana na dworze wiedeńskim. Sądzono że Elżbieta jest ładna ale skryta, bo na przyjęciach nie odzywała się wcale. A działo się tak dlatego, ze nie opanowała przyjętego na dworze Habsburgów języka francuskiego. Ku niechęci otoczenia lubiła pić piwo i palić papierosy. Teściowa, arcyksiężną Zofia, odebrała jej najstarsze dzieci – Gizelę i Rudolfa – co sprawiło że oddała się swoim pasjom. Jedną z nich były polowania.
Dodaj komentarz