Gödöllő
Największy pałac na Węgrzech
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Cesarzowa cieszyła się przy tym sympatią narodu węgierskiego, z wzajemnością. To dlatego Sissi nauczyła się nawet języka węgierskiego i poznawała historię tego kraju. Niespełniona jako matka i znużona życiem jakie wiodła, zaczęła podróżować. Wyjechała najpierw na cztery miesiące na Maderę a potem był cały ciąg podroży od Korfu w Grecji po Wielką Brytanie przez Francję. Na wyspie Korfu w Grecji w latach 80. XIX w. zbudowała sobie willę Achilleon, nazwaną tak na cześć jej ulubionego bohatera – Achillesa. Miałem przyjemność zwiedzać tę willę.
W kraju Horthy’ego
Po roku 1918 pałacem zarządzało węgierskie Ministerstwo Finansów. Wkrótce jednak został splądrowany i zamieniony na sierociniec. W roku 1920, gdy Miklós Horthy objął władzę jako regent Królestwa Węgier otrzymał pałac w użytkowanie i zajął pokoje Franciszka Józefa I a jego żona otrzymała dawne apartamenty królowej Elżbiety. Z tego względu przebudowano wnętrze pałacu i na nowo go umeblowano. Horthy wykorzystywał pałac w Gödöllő do celów reprezentacyjnych.
Po południowej stronie pałacu, w ogrodzie królowej Elżbiety, latem w roku 1944 zbudowano schron dla rodziny Miklósa Horthy’ego i jego najbliższego otoczenia zgodnie z planami profesora uniwersyteckiego dr. Pála Csonki. Schron przeciwlotniczy ma głębokość ok. 10 m, otoczony jest żelbetowymi ścianami o szerokości około 170 cm. Powierzchnia wynosi 55 m kw. Mogło się tu pomieścić 20 osób. Na pomieszczenia składały się dwa salony i toaleta. Wyposażenie jednej z sal schronu zostało zrekonstruowane zgodnie z pierwotnymi planami.
Powojenne realia
W grudniu roku 1944 pałac zajęły oddziały Wehrmachtu a potem Armii Czerwonej. Zanim przeznaczono go na cele wojskowe został splądrowany. Stacjonowały w nim wojska armii węgierskiej i sowieckiej. Po roku 1958 zaniedbany pałac przekształcono w dom starców. Do komnat królewskich wstawiono żelazne łóżka a salę balową przekształcono na świetlicę. Balkony dworu służyły jako skład węgla, w oranżerii urządzono pralnię a skrzydło południowe przeznaczono na mieszkania.
Jednocześnie od roku 1951 budynek miał status zabytku. Tworzono pierwsze plany renowacji, ale ze względów finansowych nigdy ich nie zrealizowano. Wreszcie w roku 1984 zawalił się dach nad skrzydłem Szkoły Jeździeckiej, wkrótce budynek opuściły wszystkie instytucje. W 1994 r. powołano fundację, która postawiła sobie za cel restaurację i utrzymanie pałacu. Rozpoczęto renowację, odnowiono więźbę dachową i fasady budynku głównego oraz skrzydła południowego, odsłonięto malowidła ścienne i uzupełniono sztukaterię. Wnętrza były szczegółowo rekonstruowane. W sierpniu w roku 1996 odbudowane zostało skrzydło środkowe i udostępnione turystom. Jest ono na zdjęciach.
Dziś
Obecnie pałac Królewski w Gödöllő odwiedza ponad 200 tys. turystów rocznie. W czasach królewskich w pałacu było 136 pokoi mieszkalnych, z których 67 zamieszkiwały osoby pracujące w pałacu. Zrekonstruowano na razie i udostępniono do zwiedzania 26 pomieszczeń w pałacowym muzeum. Mają kolorystykę i makaty ścienne w większości zgodne ze stanem z roku 1867. W siedmiu pokojach jest ekspozycja pamiątek związanych z epoką i życiem inwestora pałacu, grafa Antala Grassalkovicha I.
Z jednego z pokoi jest widok na kościół stanowiący północne skrzydło pałacu. Kościół konsekrowano w roku 1749. Jego patronem jest św. Jan Nepomucen. To jeden z największych zamkowych kościołów epoki. Wewnątrz są symetrycznie dwie ambony ozdobione biało-złotymi obrazami, rokokowymi ornamentami i płaskorzeźbami.
Pozostałe pomieszczenia muzealne mają wystrój z czasów Franciszka Józefa I i królowej Elżbiety. Wyjątkowy jest marmurowy pokój przygotowany na wizytę cesarzowej Marii Teresy w roku 1751 a później użytkowany przez królową Sissi, jako sypialnia.
W okazałej sali reprezentacyjnej urządzane są koncerty i przyjęcia. Na parterze pałacu znajduje się kawiarnia, sklep z pamiątkami, biuro informacji turystycznej i pokoje wystawowe. Od roku 2003 w pałacu działa teatr barokowy. Oferta muzyczna pałacu to: festiwal wiosenny, koncerty zamkowe, festiwal muzyki kameralnej, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Harfowej w Gödöllő i Festiwal im. Ferenca Liszta.
* * *
Wewnątrz nie byliśmy bo było za mało czasu, ale na stronie pałacu są przepiękne zdjęcia wnętrz. Żałuję, że nie poświeciliśmy ze 3 godziny na zwiedzanie.
Dodaj komentarz