Pula
Za znakami, od zabytku do zabytku

Z Forum wąskimi uliczkami idę to w jedną stronę, to w drugą za znakami wskazującymi zabytki. Trafiam na mozaiki podłogowe, do bizantyjskiej kaplicy św. Marii Formosa, a potem stromą uliczką podchodzę pod klasztor franciszkanów...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Pula. Za znakami, od zabytku do zabytku
Świątynia zbudowana jest z białych wapiennych płyt w stylu romańsko-gotyckim. Fronton ozdobiony jest romańskim portalem i dużą rozetą. Okna są już gotyckie. Jest to budowla jednonawowa i bardzo skromnie wyposażona wewnątrz.
  • Pula. Za znakami, od zabytku do zabytku
  • Pula. Za znakami, od zabytku do zabytku
  • Pula. Za znakami, od zabytku do zabytku
  • Pula. Za znakami, od zabytku do zabytku
  • Pula. Za znakami, od zabytku do zabytku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Z Forum przemieszczam się wąskimi uliczkami, to w jedną stronę, to w drugą? idę za znakami wskazującymi najcenniejsze zabytki.

Trafiam na punkt ?mozaiki podłogowe?. Zostały one odsłonięte w 1959 roku. Były dekoracją rzymskiej willi z III wieku. Pokazane są motywy roślinne i geometryczne. W centralnym polu tej plenerowej wystawy jest mitologiczna scena ?Ukaranie Dirke?. To miejsce nie zrobiło na mnie wrażenia.

W miejscu starej bazyliki

Znaki prowadzą do bizantyjskiej kaplicy św. Marii Formosa (kapela sv. Marije Formose). Jest to jedna z dwóch kaplic należących niegdyś do najstarszej na Istrii bazyliki pod tym samym wezwaniem. Bazylikę wzniesiono dla benedyktynów w VI wieku, bogato ozdobiono pięknymi mozaikami i malowidłami. Była to piękna budowla z apsydą. Po obu stronach prezbiterium znajdowały się kaplice. Z nimi łączyły się dwie inne stojące poza kościołem, a zbudowane na planie krzyża. Niestety świątynia została zniszczona w XVI wieku przez Wenecjan. Mozaiki z istniejącej kaplicy są zdeponowane w Muzeum Archeologicznym.

Do klasztoru franciszkanów

Stromą uliczką podchodzę pod klasztor, kaplicę i kościół franciszkanów. Przeczytałam, że budowle pochodzą z początku XIV wieku, jednak wmurowano tam tablicę: 1227 rok? Świątynia zbudowana jest z białych wapiennych płyt w stylu romańsko-gotyckim. Fronton ozdobiony jest romańskim portalem i dużą rozetą. Okna są już gotyckie. Jest to budowla jednonawowa i bardzo skromnie wyposażona wewnątrz. Na uwagę zasługuje jeden z najpiękniejszych istryjskich poliptyków. Jest to ołtarz typu szafkowego. Składa się z części środkowej i dwóch par o połowę węższych i ruchomych skrzydeł. Ołtarz jest otwierany lub zamykany w zależności od okresu roku liturgicznego. Wykonał w XV wieku mistrz Jakov z Puli. Na dziedzińcu przed kościołem znajduje się małe lapidarium. W klasztorze przechowywana jest część zbiorów z Muzeum Archeologicznego.

Zajrzyj na te strony:

film autorki

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij