Kamenjak
Najdalszy punkt półwyspu Istria

Południowe i południowo-wschodnie tereny Istrii są bardzo piękne. Linia brzegowa jest fantastycznie postrzępiona. Wąskie i długie półwyspy wdzierają się w morze. Duże i małe zatoki wdzierają się w ląd. Wyspy sterczące z morza i ładne plaże przykuwają wzrok.
fot: Barbara Górecka
Kamenjak. Najdalszy punkt półwyspu Istria
Kamenjak znajduje się w odległości kilku kilometrów od Puli, na długim półwyspie oddzielonym od lądu Zalewem Medulińskim. W rejonie zalewu jest około 80 kilometrów plaż.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jest takie miejsce na półwyspie Istria, które można nazwać cudem przyrodniczym. To Donji Kamenjak. W 1996 roku utworzono tu park krajobrazowy.

Południowy kraniec Istrii jest bardzo piękny. Linia brzegowa o długości niemal 200 kilometrów jest fantastycznie postrzępiona. Wąskie i długie półwyspy wdzierają się w morze. Duże i małe zatoki wdzierają się w ląd. Różnej wielkości wyspy sterczące z morza i ładne plaże przykuwają wzrok. Wiele tu miejscowości letniskowych, dobrze przygotowanych dla turystów.

Najdalej w morze

Kamenjak znajduje się w odległości kilku kilometrów od Puli, na długim półwyspie oddzielonym od lądu Zalewem Medulińskim. W rejonie zalewu jest około 80 kilometrów plaż. Na tym półwyspie jest miejscowość wczasowa Premantura i tak też się nazywa półwysep. Na jego krańcu jest przylądek Kamenjak – najbardziej wysunięty w morze punkt Istrii.

Atrakcje na bezdrożach

Na teren parku wjazd jest płatny. Nie ma dróg asfaltowych, tylko szutrowe. Ich mnogość przyprawia o zawrót głowy… Na skrzyżowaniach stoją drewniane znaki, kierujące do poszczególnych zatoczek, a jest ich tu kilkanaście. W jednej z nich znajduje się „Park Dinozaurów”, w innej jest „Safarii”, w kolejnej i chyba najpiękniejszej są groty skalne i wyjątkowe piękne kąpielisko.

Noclegi w latarni

Z brzegu widać maleńkie wyspy. Na jednej z nich stoi 35-metrowa latarnia morska wybudowana w 1883 roku. Można do niej dostać się tylko własnym sprzętem pływającym. W latarni są dwa apartamenty czteroosobowe i można je wynajmować.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij