Pszczyna
Zagroda Wsi Pszczyńskiej
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pszczyna to miasto pełne niespodzianek. Zamieszkałe przez niespełna 26 tysięcy mieszkańców, posiada wiele atrakcji turystycznych i pełen uroku klimat.
Obok pięknie odrestaurowanej starówki i pałacu-muzeum warto zajrzeć do kameralnego skansenu, by zapoznać się z historią regionu i codziennym życiem dawnych jego mieszkańców.
Na szlaku architektury drewnianej
Skansen o nazwie Zagroda Wsi Pszczyńskiej jest jedną z atrakcji zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego. Jest obiektem usytuowanym na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego, który łączy najcenniejsze i najciekawsze przykłady drewnianej architektury sakralnej i świeckiej Górnego Śląska. Ekspozycja ta została utworzona w roku 1975, a na jej terenie znalazły się obiekty pochodzące i przewiezione tutaj z pobliskich rejonów. Większość z perełek drewnianej architektury pochodzi z XIX wieku.
Duży zbiór oryginalnych przedmiotów
Na terenie skansenu jest kilkanaście obiektów, spośród których do najciekawszych należy spichlerz dworski z Czechowic (1784 r.), stodoła ośmioboczna z Kryr (XVIII w.), chałupa z Grzawy (1831 r.), kuźnia z Goczałkowic (XIX w.) i młyn wodny z Bojszów, w którym dzisiaj mieszczą się sale wystawowe. Wartość skansenu bierze się stad, że większość obiektów to budynki z oryginalnych materiałów. W ich wnętrzach zebrano wiele autentycznych sprzętów. Są wśród nich m.in. rolnicze i rzemieślnicze narzędzia codziennego użytku, ?drabinioki?, sanie towarowe, eleganckie bryczki, meble oraz ciekawe eksponaty sztuki ludowej.
Pół godzinki spaceru
Na teren Zagrody Wsi Pszczyńskiej wchodzimy przez XIX-wieczną szopę na siano pochodzącą z Frydku, pełniącą obecnie funkcję kasy. Za bramą znajduje się monidło i ławeczka z drewnianą figurą gospodarza, z którą bardzo chętnie fotografują się odwiedzający. Dla osób trochę leniwych skansen jest bardzo przyjazny, bo nie jest (tak jak wiele skansenów w Polsce) rozciągnięty na dużym terenie. Po zwiedzaniu (z przewodnikiem zajmuje to około godziny) można odpocząć i spróbować regionalnych potraw w karczmie, która została urządzona w zabytkowym młynie.
Dodaj komentarz