Hesja
200 lat „Baśni dla dzieci i domu”

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
20 grudnia 2012 minęło 200 lat od pierwszego wydania zbioru baśni braci Grimm „Kinder- und Hausmärchen”. W ramach roku jubileuszowego braci Grimm w całych Niemczech będą odbywać się liczne imprezy.
Cykl baśni spisanych przez braci Jakuba i Wilhelma Grimm, wydanych po raz pierwszy pod tytułem „Kinder- und Hausmärchen” („Baśnie dla dzieci i domu”), stał się klasyką literatury niemieckiej, a autorom przyniósł światową sławę.
Krajowa wystawa w Hesji
Zbiór „Kinder- und Hausmärchen” stanowi wybitny wkład Jakuba i Wilhelma Grimmów w światową kulturę. Za jego sprawą bracia należą do kręgu najważniejszych postaci w historii kultury niemieckiej i europejskiej. Bracia Grimm zawarli w swym zbiorze ogółem ponad dwieście tekstów, zebranych na podstawie wieloletnich badań mitów, podań i opowieści ludowych głównie z rejonu miasta Kassel, pochodzących zarówno z przekazów ustnych, jak i źródeł piśmienniczych. Bracia pozostawili swoje ślady przede wszystkim w Hesji, poczynając od miejsca swego urodzenia Hanau przez miejscowość Steinau, gdzie spędzili dzieciństwo, miasto akademickie Marburg aż po dwór kasselskich książąt elektorów. Sercem obchodów jubileuszu braci Grimm w 2013 będzie wystawa „Ekspedycja Grimm”, prezentowana od 27 kwietnia do 8 września 2013 w hali wystawy „documenta” w Kassel.
Niemiecki Szlak Baśniowy
Jeden z najstarszych i najpopularniejszych wśród blisko 200 niemieckich szlaków wakacyjnych, Niemiecki Szlak Baśniowy, łączy na liczącej 600 kilometrów trasie ważne miejsca związane z życiem i twórczością słynnych braci. Szlak ciągnie się od Hanau do Bremy i wiedzie przez miejscowości, na których bracia Grimm odcisnęli swe wyraźne piętno i na przykład umieszczali je w tytułach swych utworów, takich jak „Czterej muzykanci z Bremy” czy „Flecista z Hameln”. W Hanau, gdzie bracia przyszli na świat, od 1 maja do 1 lipca 2013 zainteresowani mogą udać się na Festiwal Baśni Braci Grimm, a w Steinau, gdzie spędzili swoje młode lata, gościć na Dniach Teatrów Lalkowych. W ramach stałej ekspozycji w Muzeum Braci Grimm w pałacu Bellevue prezentowane jest najstarsze wydanie słynnego zbioru baśni.
Podążając do Kassel trop prowadzi przez odrestaurowane miasteczka szachulcowe. Tutaj świat baśni jawi się oczom turystów jak żywy: na przykład w wiosce Królewny Śnieżki w osadzie Bergfreiheit w Bad Wildungen, w krainie Czerwonego Kapturka między Alsfeld a Fritzlar czy nad stawem Pani Zamieci u stóp masywu górskiego Hoher Meißner. Podczas gdy Jakub i Wilhelm Grimmowie zbierali swoje baśnie, wykładali jako profesorowie i opracowywali słowniki, ich brat Ludwik Emil Grimm, będący malarzem, został współzałożycielem pierwszej w Europie kolonii artystów w Willingshausen. Jakub odważył się ponadto na krok ku polityce i był członkiem pierwszego niemieckiego Zgromadzenia Narodowego we Frankfurcie.
Nienawidzę bajek braci Grimm. Są przerażajce, okrutne, okropne – takie były, gdy straszyły mnie w dzieciństwie, nigdy nie czytałam ich moim dzieciom. Nie wiem, co tu świętować? To, moim zdaniem, literatura… na stos.
Nie ma książek „na stos”. Czyż nie wystarczy ich nie czytać?