Szczecin
Antyczna kolekcja Dohrna

Kolekcja Dohrna zawiera rekonstrukcje najsłynniejszych rzeźb greckiego antyku w brązie, reprezentujących okres największej świetności sztuki greckiej w V i IV wieku p.n.e. i epoki hellenistycznej (IV-I wiek p.n.e.) – najczęściej zaginionych, a znanych z wielu rzymskich kopii.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot:
Szczecin. Antyczna kolekcja Dohrna
To unikalna, największa w Europie kolekcja, licząca około 100 kopii rzeźb i autentycznych 60 waz antycznych. Repliki wykonywane były głównie we Włoszech: w Neapolu i w Rzymie.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

 W 1948 r. Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Stanisław Tołwiński, skierował do MRN w Szczecinie podziękowanie, w brzmieniu: Wobec zakończonego transportu darów Szczecina dla Warszawy, a mianowicie posągów ?Mojżesza? dłuta Michała Anioła (powtórka w marmurze polerowanym z katedry św. Piotra w Rzymie) i konnego posągu w brązie ?Colleoniego? dłuta Verrocchia (powtórzenie z pomnika w Wenecji) Zarząd Miejski m. st. Warszawy, śpieszy wyrazić Miejskiej Radzie Narodowej m. Szczecina najgorętsze podziękowania. Dary te jako arcydzieła sztuki o światowej sławie niezawodnie przyczynią się w wysokim stopniu do ozdobienia Stolicy i szerzenia kultu piękna u jej mieszkańców.

Powrót po latach

Już na początku lat 80. ubiegłego wieku środowisko szczecińskie upomniało się o zwrot. Kolekcja Dohrna wróciła do Muzeum Narodowego w Szczecinie po dziesięciu latach, w 1994 r. i eksponowana jest w gmachu Muzeum na Wałach Chrobrego, w macierzystym miejscu, w scenerii i układzie nawiązującymi do pierwotnej koncepcji wystawy. W tym celu, w latach 2002/2003 dokonana została konserwatorska, całkowita rekonstrukcja polichromii reprezentacyjnego holu, w którym ? mimo wielu zmian ? zachowała się większość dawnego wystroju architektonicznego.

Doryforos polikleta

 

Każde prezentowane tu dzieło ma swoją metryczkę, z informacją o oryginale oraz czasie i miejscu wykonania rekonstrukcji. MNS promuje najcenniejsze z nich, w tym kopię posągu Polikleta „Doryforos (Niosący włócznię)” z połowy V w. p.n.e., który w zbiorze jest jedynym monumentalnym odlewem pełnym, wykonanym w Berlinie, w latach 1910-12, metodą tradycyjną i cyzelowanym. Dzieło Polikleta jest ilustrację kanonu piękna i zasad kompozycji idealnego wizerunku człowieka.

Triumfalny powrót kondotiera

Powrót posągów renesansowych jest kwestią odrębną. Oba pomniki znalazły się, po wielu przeprowadzkach, w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ? Colleoni na dziedzińcu, Mojżesz  ? w korytarzu, pilnując maszyny wydające batoniki i soki! Powrót kondotiera w 2002 r.  ? po dziesięciu latach od pojawienia się pierwszych starań, będących inicjatywą PTTK, był ? można to tak określić ? triumfalny. Wjazd Colleoniego poprzedzały, urządzane w poprzednich latach, heppeningi, a uroczystość odsłonięcia otrzymała barwną oprawę. Pomnik jest obiektem zabytkowym, wpisanym do warszawskiego rejestru w 1989 r. Stanął w przestrzeni publicznej, gdyż jego pierwotne miejsce zajmuje  ? mieszczący się w gmachu Muzeum  ? Teatr Współczesny. Lokalizacja na pl. Lotników wydaje się dla niego i miasta miejscem wymarzonym. A ASP? ASP wykonała dla siebie kopię kopii pomnika, która stanęła na dziedzińcu Akademii. A Szczecin kosztowała ta cała operacja ponad 300 tysięcy zł. Gorzka pigułka. Starania o odzyskanie posągu Mojżesza, wymagały trwających ponad cztery lata negocjacji MN w Szczecinie z Senatem ASP. Jeszcze go w Szczecinie nie ma, chociaż już w listopadzie 2013 r. Senat Akademii Sztuk Pięknych wyraził zgodę na przekazanie go do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wymagać będzie poważnej pracy konserwatorskiej…

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 3 lutego 2014; Aktualizacja 8 lutego 2014;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij