Szczecin
Kreatywne zwiedzanie muzeum
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Muzeum Narodowe w Szczecinie obchody 66 rocznicy istnienia zainaugurowało pierwszą edycją Gry Muzealnej „eMeNeS”. Obiecuje kreatywne zwiedzanie i zdobycie wiedzy – od historii Szczecina, Pomorza Zachodniego i Polski, przez egzotyczne kultury, a na sztukach pięknych kończąc.
Poza walorem edukacyjnym przewidziano cenne nagrody w postaci unikatowych publikacji Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz roczne karty wolnego wstępu na wszystkie wystawy! Start pierwszej z czterech edycji gry w Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ul. Staromłyńskiej 27 (Pałac Sejmu Stanów Pomorskich). Dla uczestników Gry Muzealnej „eMeNeS” w trakcie trwania zabawy wstęp do wszystkich gmachów wolny! W sierpniu cztery edycje gry: 2, 9, 16 i 23.
Gra Muzealna „eMeNeS” zainspirowana została, zdobywającymi coraz większą popularność, grami miejskimi oraz ideą „questingu”, czyli specjalnej narracji przy zwiedzaniu atrakcyjnych miejsc (nawiązanie do znanych doskonale podchodów). W myśl hasła „od szczegółu do ogółu” uczestnicy szukając odpowiedzi na poszczególne pytania będą musieli zapoznać się z całą ekspozycją.
Aby przystąpić do Gry Muzealnej „eMeNeS” należy w kasie Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ul. Staromłyńskiej 27, pobrać kartę gry oraz zapisać się na liście uczestnictwa. W tym gmachu rozpoczynać się będą wszystkie edycje gry .
Karta gry zawiera pytania dotyczące eksponatów prezentowanych w Muzeum. W konstrukcji pytań i zadań zawarte są historyczne fakty pozwalające na poznanie historii. Poprawne odpowiedzi zawarte będą w samych eksponatach lub w ich opisach. Aby odpowiedzieć na pytania gracze muszą odwiedzić wszystkie gmachy Muzeum, przejście całego szlaku może zająć około 2-3 godzin. W rozwiązywaniu muzealnych zagadek pomagać będą opiekunowie wystaw.
Zgodnie z filozofią „questingu” najważniejszym celem zabawy jest rozwijanie poczucia tożsamości z regionem. Znakomita większość pytań czy zadań związanych będzie z historią Szczecina i Pomorza Zachodniego, ale z uwagi na charakter obecnie prezentowanych w Muzeum wystaw gra stanie się także swoistą lekcją historii sztuki i etnografii. Nie zabraknie także pytań związanych z ciekawymi dla historii regionu miejscami znajdującymi na trasie szlaku, którym, pomiędzy gmachami MNS, uczestnicy będą przechodzić. W każdym z gmachów, w wyznaczonych miejscach gracze będą zdobywać stemple potwierdzające zaliczenie kolejnego etapu gry.
Gra Muzealna „eMeNeS” odbędzie się w czterech edycjach od 1 do 31 sierpnia. Co tydzień, w każdy wtorek sierpnia, wydane zostaną nowe karty do gry. Zwiedzanie Muzeum Narodowego w Szczecinie w ramach gry odbywać się będzie od wtorku do niedzieli (MNS czynne od wtorku do piątku w godzinach 10-18, w soboty i w niedziele od 10 do 16, w poniedziałki muzeum jest nieczynne).
Wśród uczestników Gry Muzealnej „eMeNeS” rozlosowane zostaną nagrody – publikacje Muzeum Narodowego w Szczecinie (książki o historii Pomorza, bogato ilustrowane albumy, katalogi wystaw). Wśród uczestników wszystkich czterech edycji gry rozlosowane zostaną roczne karty wolnego wstępu do muzeum.
Dodaj komentarz