Aspendos
Amfiteatr najpiękniejszy na świecie
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Przez wielu znawców amfiteatr jest uznawany za najpiękniejszy rzymski amfiteatr na świecie. Na pewno jest najlepiej zachowany.
Używany jest do dziś ? zawsze w sierpniu, w ramach Festiwalu Anatolijskiego, odbywają się tu przedstawienia, chętnie oglądane przez turystów. Wcale się nie dziwię, że ta imponująca budowla z II wieku p.n.e. tętni artystycznym życiem ? jej akustyka dosłownie rzuca na kolana. Wyobraźcie sobie, że siedziałam bezpośrednio przy scenie (upał zniechęcił mnie skutecznie do wspinania się na szczyt amfiteatru). Właśnie robotnicy montowali podest do mających odbyć się lada dzień przedstawień, więc rozlegał się odgłos wbijania gwoździ, składania poszczególnych elementów. A mimo to doskonale słyszałam zarówno to, o czym mówił kolega, stojący po drugiej stronie sceny, jak i przewodnik, wiodący grupę u szczytu widowni. Rewelacyjna akustyka!
Legenda króla Aspendosa
Stare przekazy mówią, że pewnie nie byłoby tej wspaniałej budowli, gdyby król Aspendos nie miał urodziwej córki. Jej rękę obiecał temu, kto najpiękniej przyozdobi miasto. Do końca turnieju dotrwał budowniczy akweduktu i właśnie amfiteatru. Obie budowle bardzo przypadły królowi do gustu i postanowił podzielić nagrodę i każdemu przyznać po pół księżniczki. Na szczęście zakochany i wrażliwy twórca amfiteatru zrzekł się nagrody, co wzruszyło króla do tego stopnia, że jego ogłosił zwycięzcą. Inne przekazy głoszą, że amfiteatr powstał około 160 r. p.n.e. za panowania Marka Aureliusza. Na jego polecenie zbudował go Zenon, znany rzymski architekt. Jak było naprawdę? No cóż, i amfiteatr i akwedukt stoją do dziś. Akwedukt najlepiej oglądać z miejsca, gdzie znajdują się ruiny północnej bramy. Ta dwupiętrowa budowla także imponuje rozmiarem i warto się przy niej na chwilę zatrzymać.
Budowla imponuje rozmiarami
Handel sprawił, że miasto rozkwitało, było głównym ośrodkiem regionu. Dlatego amfiteatr zaprojektowano z rozmachem. Ma 100 metrów szerokości, 70 metrów długości. Wysokość sceny też budzi podziw ? ma 22 metry. Mogło się tu zmieścić aż 20 tys. widzów, usadowionych w kaskadowo wznoszących się rzędach. Górę wieńczy galeria z 59 arkadami. Budowniczowie wykorzystali naturalną rzeźbę terenu, bowiem miejsca dla widzów zbudowano na stoku niewielkiego wzgórza. Patrząc na imponującą scenę zamarzyłam sobie, by trafić tu na jakieś przedstawienie. Może następnym razem się uda?
Dodaj komentarz