Baleary
Turystyczny archipelag

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Baleary to grupa hiszpańskich wysp w zachodniej partii Morza Śródziemnego, rozciągniętych z północo-wschodu na południo-zachód przed wschodnim brzegiem Półwyspu Iberyjskiego.
Znajdują się na wysokości Katalonii i Kraju Walenckiego, oddzielonych od nich Morzem Balearskim, w odległości od stałego lądu do około 200 km (trochę więcej, bo ok. 250 km, dzieli Baleary od Algieru). Na archipelag, zajmujący 4492 km², wchodzą cztery główne wyspy, a to Majorka (3640 km²), Minorka (701 km²), Ibiza (572 km²) i Formentera (83 km²). W ich sąsiedztwie zalega szereg mniejszych wysp (np. Cabrera, Conejera, Dragonera, Es Vedrá, Espalmador, Espardell, Tagomago). Islas Baleares rozpadają się na dwa zespoły, mianowicie na Islas Gimnesias (Mallorca, Menorca, Cabrera) oraz Islas Pitiusas (Ibiza, Formentera).
Majorka i Minorka tworzą Baleary Właściwe. Najbliższa kontynentu wyspa Ibiza oddalona jest od wybrzeży walenckich zaledwie 79 km na wschód, z grubsza leżąc naprzeciwko portowego miasta Denia w prowincji Alicante; dystans 80 km separuje ją od Majorki na północnym wschodzie, oddalonej z kolei o 35 km od leżącej w tym samym kierunku Minorki. Wyspa Większa (Insula Maior) osiąga maksymalną rozciągłość 98 km ze wschodu na zachód oraz 78 km z północy na południe. Dla Wyspy Mniejszej (Insula Minor) wartości te wynoszą odpowiednio 50 i 16 km. Ibiza, największa z Pitiuz, czyli Wysp Sosnowych, mierzy maksymalnie 41 km z północy na południe oraz 15 km ze wschodu na zachód, podczas gdy jej leżąca na południe sąsiadka, Formentera, oddzielona przesmykiem szerokości 3,6 km, dłuży się przez 19 km, by w najwęższym miejscu mieć jeno 2 km.
Z równiną pośrodku
Na romboidalnego kształtu Majorce, z trzema dużymi zatokami, tj. Bahía de Palma, Bahía de Pollensa i Bahía de Alcudia, można zasadniczo wyodrębnić dwie strefy (górską i równinną). Dwa główne łańcuchy górskie to Sierra de Tramontana na północnym zachodzie, o szczytach przekraczających 1000 m, w tym Puig Major, przy 1445 m najwyższym punkcie całego archipelagu, oraz znacznie już niższa przeciwległa Sierra de Levante, paralelna do wybrzeża południowo-wschodniego (Puig de Morell 562 m). Rozpostarta między nimi, wypełniająca centralną część wyspy, żyzna równina zwana jest El Pla (Pla de Mallorca; Puig de Randa 543 m). Pozostałe z głównych wysp są już mniej wysklepione (Minorka 358 m, Ibiza 475 m, Formentera 192 m).
Autonomiczna wspólnota
Baleary tworzą wspólnotę autonomiczną, jedną z 17. w Hiszpanii, obszarowo (4992 km²) najmniejszą, składającą się tylko z jednej prowincji, tej samej nazwy, ze stolicą w mieście Palma (Palma de Mallorca). Pozycję ciut wyższą, oscylującą koło miejsca 12–14, daje Balearom liczba mieszkańców. Wynosi ona 1,1 mln, z czego ponad trzy czwarte, bo 859 tysięcy, przypada na Majorkę (Ibiza 133 tys., Minorka 92 tys., Formentera 11 tys.). Jednocześnie prawie połowa ludności Majorki oraz przeszło co trzeci mieszkaniec całych Balearów żyje w stolicy regionu.
Dodaj komentarz