Barcelona
Montjuïc: trochę historii, trochę natury
Barcelona nierozłącznie kojarzy się z budowlami zaprojektowanymi przez Antoniego Gaudiego, plażami nad Morzem Śródziemnym oraz meczami FC Barcelony. Stolica Katalonii to jednak zdecydowanie więcej. Pora na małą wspinaczkę na Wzgórze Montjuïc, które zaprasza miłośników historii, natury, architektury i pięknych widoków.
W czwartym dniu pobytu w Barcelonie postanowiłam zwiedzić Wzgórze Montjuïc (173 m n.p.m.), wznoszące się w południowo-zachodniej części centrum miasta. Choć uwielbiam długie spacery, tym razem zdecydowałam się na skorzystanie dwóch kolejek. Wycieczkę warto zacząć na stacji Paral•lel, gdzie można wsiąść do kolejki s szynowej Funicular – Parc de Montjuïc i dojechać nią do przystanku kolejki gondolowej Funicular de Montjuïc zapewniającej przepiękne widoki oraz bezpośredni dojazd pod pierwszą atrakcję, czyli barceloński zamek.
Castell de Montjuïc
Zamek Montjuïc pochodzi z XVII wieku. To właśnie w tym miejscu torturowano i mordowano więźniów podejrzewanych o nieprzychylność władzy generała Franco. Rozstrzelano tu w 1940 roku m.in. Lluísa Companysa – zwolennika niepodległości Katalonii. Więcej o historii zamku i jego bohaterach można dowiedzieć się na niewielkiej wystawie. Moim zdaniem większą atrakcją jest jednak przepiękna panorama rozciągająca się z dużego tarasu zamkowego. Bystre oko z łatwością wypatrzy widoczne w oddali symbole miasta, w tym m.in. port, słynną bazylikę Sagrada Familia, katedrę św. Eulalii czy Wzgórze Tibidabo (512 m n.p.m.) z kościołem Sagrat Cor i jednym z najstarszych parków rozrywki w Europie.
Ogród botaniczny
Po małej lekcji historii czas na naturalne atrakcje. Niespełna dwudziestominutowy spacer dzieli nas od Ogrodu Botanicznego (Jardi Botànic de Barcelona) na Wzgórzu Montjuïc. Latwo go pomylić z drugim, pobliskim ogrodem – Jardí Botànic Històric, którego niestety nie zdążyłam odwiedzić. Głównym celem ogrodu jest ochrona i rozpowszechnianie kolekcji roślin śródziemnomorskich z całego świata. Warto odwiedzić to miejsce o każdej porze roku. Ładnie zagospodarowane alejki prowadzą do wielu skarbów przyrody, wśród których dobrze odpocząć przed dalszym zwiedzaniem.
Stadion Olimpijski
Bo to oczywiście nie koniec atrakcji na malowniczym Wzgórzu Montjuïc. Naprzeciwko wejścia do ogrodu botanicznego wznoszą się bramy Stadionu Olimpijskiego (główne wejście jest jednak z drugiej strony, dlatego czeka nas jeszcze kilkunastominutowy spacer, jeśli chcemy zobaczyć murawę). Warto przypomnieć, że ten stadion był główną areną XXV Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1992 roku w Barcelonie. W 2024 roku – na czwartym pod względem pojemności trybun stadionie w Hiszpanii –mecze domowe rozgrywa klub FC Barcelona, który czeka na zakończenie przebudowy Camp Nou.
Muzeum Olimpijskie i Sportu
Miłośnikom sportu polecam również odwiedzenie położonego nieopodal stadionu Muzeum Olimpijskiego i Sportu, gdzie można poznać historię różnych dyscyplin sportowych oraz obejrzeć ponad 5 tys. eksponatów. Niestety, na próżno szukałam wzmianek o polskich, utytułowanych zawodnikach takich jak chociażby Adam Małysz, Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk czy Robert Lewandowski. Duże wrażenie zrobił na mnie natomiast zwłaszcza długaśny „rower” składający się z 12 mniejszych rowerów. Co ciekawe, w muzeum można nie tylko oglądać ciekawe przedmioty, ale i przyjemnie się zmęczyć. W końcowej części ekspozycji przygotowano bowiem kilka ćwiczeń. Chętni mogą np. spróbować swoich sił w pobiciu rekordu w skoku w dal.
Pałac Narodowy z Narodowym Muzeum Sztuki Katalonii
A jak już jesteśmy przy muzeach, to z pewnością nie można przegapić Narodowego Muzeum Sztuki Katalonii mieszczącego się w monumentalnym Pałacu Narodowym. Prawdę mówiąc, nie jestem wielką miłośniczką sztuki, ale nie mogłam go pominąć ze względu na przepiękne wnętrza, wielkie kopuły i roztaczające się z tarasu na dachu niezapomniane widoki na Plac Hiszpański i okolicę. Wielbiciele obrazów docenią zapewne pokaźne kolekcje sztuki romańskiej, gotyckiej, renesansu, baroku, a także nowoczesnej.
Poble Espanyol – Miasteczko Hiszpańskie
Na pożegnanie ze Wzgórzem Montjuïc odwiedziłam jeszcze Poble Espanyol, czyli tak zwane Miasteczko Hiszpańskie wybudowane w 1929 roku na światową wystawę EXPO. W symbolicznym skansenie można obejrzeć typową hiszpańską zabudowę, wziąć udział w różnych wydarzeniach kulturalnych czy wstąpić do niewielkich muzeów, warsztatów rzemieślniczych bądź sklepików z lokalnymi produktami.
O innych wartych odwiedzenia miejscach w Barcelonie napiszę w kolejnych artykułach na łamach Otwartego Przewodnika Krajoznawczego. Warto też poczytać ciekawostki na oficjalnej stronie internetowej visitbarcelona.com prowadzonej przez turystyczną organizację Turisme de Barcelona, która pomaga w organizacji wyjazdów do stolicy Katalonii.
Artykuł czyta się z przyjemnością i ciekawością :) Mega zachęca do wybranie się w tamte strony. Czuć w nim klimat podróżnika.