Bayreuth
Willa Wahnfried, czyli dom Wagnera

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W 1872 r. Richard Wagner zamieszkał wraz z żoną Cosimą i dziećmi na stałe w Bayreuth, stolicy Górnej Frankonii.
Do głównych ?miejsc wagnerowskich? w tym mieście należy dziś dom Wahnfried, nazywany też willą Richarda Wagnera z jego ? i Cosimy ? grobem w przyległym ogrodzie. A także wzniesiony później obok domu rodziców dom Siegfrieda oraz najnowszy, bo zbudowany w 2014 roku obiekt w tym kompleksie ? wagnerowskie muzeum nazywane Nowym. Zaś na Zielonym Wzgórzu w północnej części miasta znajduje się Teatr Festiwalowy.
Gdzie złudzenia znalazły pokój
Nazwę domu w którym zamieszkał Richard Wagner wraz z rodziną ? Wahnfried, kompozytor wymyślił dokonując nieprzetłumaczalnej na język polski zbitki dwu słów: Wahn, co znaczy zarówno złudzenie jak i szaleństwo, oraz Fried(e) ? pokój lub wolność. Jego znaczenie wyjaśnia autorskie motto umieszczone na frontonie willi, nieco poniżej po obu stronach jej nazwy: ?Hier wo mein Wähnen Frieden fand ? Wahnfried ? sei dieses Haus von mir benannt?. Czyli: ?Tutaj, gdzie moje złudzenia znalazły pokój, niech to miejsce nazwane zostanie Wahnfried?. Nad nimi góruje graffiti ? scena z mitologii germańskiej.
Pośrodku zaś sześciobocznego, wydłużonego klombu przed podjazdem do głównego wejścia, na kamiennym postumencie stoi brązowe, spatynowane popiersie młodzieńca. Nie, bynajmniej nie Richarda Wagnera, lecz młodego króla Ludwika II Bawarskiego. Bo to on był głównym fundatorem tego domu. Na początku 1872 r. sekretarz sądu królewskiego Lorenz von Dufflipp poinformował szukającego środków kompozytora, że Ludwik II przeznaczył dla niego na pomoc w zakupie ziemi i zbudowanie tego domu 25 tys. talarów.
Dom, park, grób?
Willa ta sąsiaduje z dużym Ogrodem Pałacowym ? Hofgarten. Prowadzi do niej od ulicy Wagnera (Richard-Wagnerstrasse), wąska, wysadzana drzewami, Wahnfriedstrasse. W pobliżu stoją inne atrakcje miasta ? budynki muzeów: kompozytora Ferenca Liszta, poety Jeana-Paula (Johanna Paula Friedricha Richtera) i Germańskiej Loży Wolnomularskiej z największą w języku niemieckim biblioteką na temat masonerii oraz masońskim Centrum Badań. Willa Wahnfried wybudowana została w latach 1872-1874 według, zmienionych przez Wagnera, planów berlińskiego architekta Wilhelma Neumanna, pod nadzorem Carla Wőlfela. W przydomowym parku na tyłach willi, pod wielką kamienną płytą bez jakiegokolwiek, zgodnie z wolą kompozytora napisu, pochowany on został w 1883 roku po przewiezieniu jego zwłok z Wenecji, gdzie zmarł 13 lutego tegoż roku.
W wiele lat później, gdyż młodsza była od Richarda o 24 lata Cosima dożyła sędziwego wieku 93 lat i zmarła dopiero 1 kwietnia 1930 roku. Została ona, po kremacji, również pochowana w tym grobie. A kilka metrów od niego, pod kamieniem z napisem: ?Tu spoczywają i wartują psy Wagnera?, wcześniej spoczęli ulubieńcy kompozytora. Wagner z Cosimą i piątką dzieci: Siegfriedem, Danielą, Blandinem, Izoldą i Ewą, zamieszkali w willi Wahnfried 28 kwietnia 1874 r. Po śmierci Richarda rodzina nadal mieszkała w niej, chociaż w 1894 r. syn Siegfried przebudował wschodnią oficynę na małą willę w stylu renesansowym.
Dodaj komentarz